اینفوگرافیک دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران

0
632

ناظر اقتصاد: ضعف صادرات غیرنفتی ایران منوط به یک دلیل نیست، سال‌ها است که دلایل متفاوتی برای ضعف صادرات غیرنفتی ایران توسط کارشناسان مطرح می شود در این اینفوگراف این دلایل بیان شده است.

blueیکی از دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران عدم عضویت در سازمان‌ها و مجامع تجارت جهانی به خصوص سازمان تجارت جهانی و پیمان‌های منطقه‌ای است. وجود پیمان‌های تجارت آزاد بین کشورها تأثیر عمده‌ای بر حجم صادرات آن‌ها داشته است. که می‌توان به پیمان نفتا و قانون تجارت آزاد بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشاره کرد.

تنها راهکاری که برای از بین بردن این مانع پیشنهاد می‌شود عزم دولت برای شناسایی این سازمان‌ها و مجامع است. به طوری که با شناخت مناسب نسبت به سازمان‌ها و مجامع مربوطه بتوان در آن‌هایی که منافع ملی تامین می‌کنند حضور فعال داشت. همچنین باید سعی شود فعالیت‌هایی در زمینه همراستاسازی دیپلماسی سیاسی با اقتصادی انجام شود.

blueیکی از دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران تعدد سازمان‌ها و تشکل‌ها مختلف در ایران در زمینه صادرات و عدم یکپارچگی این سازمان‌ها می‌باشد که باعث ضعف در عملکرد اکوسیستم صادرات غیرنفتی ایران شده است.

blueیکی‌دیگر از دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران نبود فضای رقابتی در برخی صنایع است که باعث شده تا تولیدکنندگان اقداماتی در زمینه برندسازی محصولات انجام ندهند. با وجود رقابت شدید در بازارهای جهانی، تا زمانی تولیدکنندگان به سمت برندسازی محصولات خود نروند حضور موفق در بازارهای جهانی امکان پذیر نیست.

blueیکی از شرایط‌ داشتن صادرات موفق و پایدار در هر کشور داشتن ثبات اقتصادی و قوانین هوشمندانه و کارآمد در محیط کسب و کار آن کشور است که نبود این شرایط یکی از دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران است و آنچه مشخص است بحث تسهیلات و مشوق‌های مالی به تنهایی نمی‌تواند باعث رشد صادرات غیرنفتی شوند.

مهم‌تر از تسهیلات و مشوق‌های مالی ایجاد ثبات در نرخ ارز و ایجاد امکاناتی برای صادرکنندگان به منظور صدور ضمانت‌نامه و اعتبارات بین‌المللی است. همچنین، وجود قوانین مناسب که حمایت کننده صادرات غیرنفتی باشند و ضمانت اجرایی داشته باشند.

blueدر زمینه صادرات غیرنفتی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها، زیرساخت‌های حمل و نقل و وجود مناطق آزاد اقتصادی با مدیریت مناسب است. متاسفانه ایران در این زمینه‌ها در سطح استانداردهای جهانی نیست و این مسئله یکی از دلایل ضعف صادراتی غیرنفتی ایران است. بیشتر زیرساخت‌ها در ایران برای واردات مناسب هستند.

blueعدم شناخت مناسب روش‌های صادرات و همچنین بازارهای هدف صادراتی یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان و از دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران است. متاسفانه در ایران نگاه تخصصی و علمی به صادرات غیرنفتی وجود ندارد. همچنین یکی از ارکان مهم در زمینه صادرات در کشورهای توسعه یافته، شرکت‌های مدیریت صادرات می‌باشند.

حفظ رابطه بلند مدت با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ماهیت شرکت مدیریت صادرات را از سایر واحدهای تجاری متمایز می‌نماید. شرکت‌های مدیریت صادرات معمولاً در بازارهای خاص یا یک صنعت خاص یا هر دو به ‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها بسته به شرایط و نیاز می‌توانند مدیریت تمام و یا بخشی از فعالیت‌های صادراتی شرکت‌ها به خصوص شرکت‌‌های کوچک و متوسط را بر عهده گیرند.

در واقع مرز شفافی نمی توان بین دلایل ذکر شده در زمینه ضعف صادرات غیرنفتی ایران کشید اما عامل اصلی این اتفاقات را می توان ضعف در مدیریت بخش صادرات غیرنفتی ایران و بی توجهی دولت به این مقوله دانست.

اینفوگرافیک دلایل ضعف صادرات غیرنفتی ایران

نظر بدهید