اینفوگرافیک | میزان ذخایر ارزی کشور‌ها در سال ۲۰۱۷

0
815

ناظر اقتصاد: در سال‌های اخیر مدیریت ذخایر ارزی برای کشورها به موضوعی حائز اهمیت تبدیل شده است. دلیل این اهمیت، استفاده از ذخایر ارزی به‌منظور ابزاری برای کنترل تورم به خصوص در شرایط بحران اقتصادی و تضمین جریان پیوسته کالاهای ورودی در کشورها است که باعث ایجاد حس امنیت در شرایط عدم قطعیت می‌شود.

از طرفی برای حفاظت از ارزش پول ملی و همچنین تعهدات پرداخت کشورها و تأمین مالی پرداخت‌ها در تجارت بین‌الملل مدیریت ذخایر ارزی اهمیت دارد. عمدتاً کشورهایی که با مازاد تراز پرداخت‌ها رو به رو شده‌اند، تولیدکنندگان مواد اولیه و کشورهایی که خود دارای ارز قدرتمند نیستند، تمایل به داشتن ذخایر ارزی دارند. بر همین اساس، مشاهده می‌شود که آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل در اختیار داشتند دو ارز قدرتمند دلار و یورو، میزان ذخایر ارزی بسیار کمتری نسبت به کشورهای هم‌تراز خود دارند. عربستان سعودی به دلیل فروش بالای مواد اولیه (عمدتاً نفت) دارای ذخایر ارزی فراوانی است. همچنین میزان ذخایر ارزی کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی و سوئیس بیشتر به دلیل مازاد تراز تجاری مداوم این کشورها در سال‌های اخیر بالا می‌باشد. چین دارای بیشترین میزان ذخایر ارزی در جهان است؛ این حجم از ذخایر ارزی برای چین می‌تواند پشتوانه‌ای برای جنگ‌های تجاری در مقابل اقتصاد‌های بزرگی مانند ایالات متحده باشد. طبق آمار بانک جهانی در سال۲۰۱۷ ایران دارای ۱۳۴ میلیارد دلار ذخایر ارزی بوده است.

مدیریت ذخایر ارزی امری پیچیده بوده و نیازمند دانش تخصصی و شناخت کامل از اقتصاد ایران و جهان است. با توجه به تحریم‌های سال‌های اخیر و وابستگی زیاد به درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت، مدیریت بهینه ذخایر ارزی در شرایط کنونی اقتصاد کشور بسیار با اهمیت می‌باشد. در این میان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین سازمان کشور در زمینه مدیریت ذخایر ارزی است. بر همین اساس، حساسیت‌ها نسبت به سیاست‌های بانک مرکزی مخصوصاً در مورد تخصیص ارز برای امورات مختلف از جمله واردات، در این شرایط به بالاترین حد خود رسیده است.

میزان ذخایر ارزی

نظر بدهید