اینفوگرافیک ربات های کارگر تهدیدی برای برخی شغل ها در آینده

0
478

ناظر اقتصاد: در اینفوگراف نشان داده شده در این بخش تعداد ربات های کارگر به ازای هر ۱۰ هزار نفر شاغل در کشورهای پیشرو در صنایع تولیدی در سال ۲۰۱۷ نشان داده شده است. این آمار توسط فدراسیون بین‌المللی رباتیک ارائه شده است. آنچه مشخص است استفاده از ربات های کارگر با توسعه حوزه‌های مختلف تکنولوژی و دانش رباتیک از جمله هوش مصنوعی در حال گسترش است.

میانگین جهانی تعداد ربات های کارگر در جهان به ازای ۱۰ هزار نفر شاغل در صنایع تولیدی حدود ۸۵ ربات است. در این بین آنچه قابل توجه است رتبه اول در این شاخص مربوط به کره جنوبی است و حدود ۷۱۰ ربات به ازای هر ۱۰ هزار نفر کارگر در کره جنوبی در صنایع تولیدی مشغول به کار هستند. رتبه‌ بعدی مربوط به کشور سنگاپور با تعداد ۶۵۸ است و آلمان در رتبه سوم با تعداد ۳۲۲ قرار دارد.

ورود ربات‌ها در صنایع مختلف در حال تبدیل شدن به یک تهدید برای اشتغال به خصوص برای کارگران است. وجود ربات‌ها در برخی از فعالیت‌های صنعتی به علت دقت بالا و کاهش خطای نیروی انسانی و مواردی دیگر مانند توانایی‌های فیزیکی قابل اجتناب شده.

مشاغلی که نیاز به خلاقیت و تحلیل انسانی ندارند و نیازمند مهارت خاصی نمی‌باشند بیشتر مورد تهدید حضور ربات‌ها هستند. به عنوان مثال در زمینه بسته بندی و تخیله و بارگیری ماشین آلات و چیدمان در انبارها نیز ربات‌ها بازار کار قابل توجهی در آینده خواهند داشت و در حال حاضر نیز برخی شرکت‌ها در این زمینه از ربات ها استفاده می‌کنند که می‌توان به شرکت آمازون اشاره کرد که از ربات‌ها به منظور فعالیت در انبارها استفاده می‌کند.

در واقع به نظر می‌رسد در آینده ربات های کارگر در زمینه انواع فعالیت‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشند به عنوان مثال سال‌ها است بحث خودران‌ها (خوردهای بدون راننده) و ایجاد اتومیبل‌های بدون راننده مطرح است و پروژه‌های تحقیق و توسعه فراوانی در این زمینه در حال انجام است.

خوشبختانه در کشور به رشته رباتیک اهمیت داده شده و در سال رویدادهایی در این زمینه برگزار می‌شود و تیم‌هایی از کشور در مسابقات جهانی شرکت کرده و مقام نیز آورده‌اند. اما در زمینه تجاری‌سازی این بخش فعالیت‌های قابل توجهی صورت نگرفته است.

اینفوگرافیک ربات های کارگر تهدیدی برای برخی شغل ها در آینده

نظر بدهید