اینفوگراف شروط و فواید رونق تولید

0
688

ناظر اقتصاد: نامگذاری سال ۱۳۹۸ توسط مقام معظم رهبری به سال «رونق تولید» دارای نکات و رهنمودهای مهم و فراوان به خصوص برای سازمان‌های دولتی است. این شعار جنبه‌های متفاوتی از مسائل اقتصادی و اجتماعی را در برمی‌گیرد که باید به آنها توجه شود. در واقع برای رسیدن به رونق تولید شروطی لازم است و یکی از این شروط مهم که از شروط زیرساختی است، بهبود فضای کسب و کار در کشور است.

برخی از شروط و بسترهای مورد نیاز برای رونق تولید

در حال حاضر فضای کسب و کار در کشور مناسب نیست و ارائه تسهیلات و کمک‌های مالی می‌تواند به صورت کوتاه‌مدت تاثیرگذار باشد. در واقع تولیدکنندگان بیشتر از کمک‌های مالی، نیازمند بهبود فضای کسب و کار هستند. همچنین بهبود فضای کسب و کار باعث می‌شود تا سرمایه گذاران در زمینه کسب و کار و تولید سرمایه گذاری کنند.

جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاها نیز می‌تواند در زمینه رونق تولید موثر باشد. همچنین توجه به این نکته لازم است که واردات هوشمندانه خود یک عامل مهم و بنیادی در رونق تولید است؛ وارداتی که باعث ورود فناوری، ماشین آلات و منابع مورد نیاز تولیدکنندگان شوند، بااهمیت است. در این میان، دولت با وضع قوانین مناسب در این زمینه و ارائه تسهیلات لازم می‌تواند به تولیدکنندگان و در نهایت رونق تولید کمک کند.

ایجاد بستر مناسب برای بازاریابی و فروش کالاهای ایرانی می‌تواند یکی از عوامل مهم رونق تولید باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه شود، تفاوت در دو بخش تولید و فروش است و برای ادامه فرآیند تولید، در نهایت کالاهای تولید شده باید به فروش برسند. ایجاد بستری مناسب همراه با یک فضای رقابتی سالم برای فروش کالاهای ایرانی می تواند در این زمینه موثر باشد.

در واقع هماهنگی سازمان‌های مختلف دولتی و نظارتی برای تحقق رونق تولید یک ضرورت است. به بیان دیگر، قوانین و حمایت‌هایی که در این زمینه صورت می‌پذیرد اگر یکپارچه و هم‌راستا باشد، باعث هم‌افزایی خواهد شد.

فواید رونق تولید

رونق تولید فواید فراوانی دارد که جنبه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی را در برمی‌گیرد، از این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

blueتوازن بودجه و رفع مشکل کسری بودجه دولت (مطالعه مقاله نقد بودجه ۹۸)
blueحل مشکل کم‌کاری یا تعطیلی کارخانه‌‌ها
blueافزایش ارزش پول ملی
blueحل مشکل فقر (مطالعه مقاله راه های مبارزه با فقر)
blueکاهش نرخ تورم
blueحل معضل نظام بانکی
blueحل مشکل قدرت خرید مردم
blueبی‌نیاز شدن از بیگانگان و دشمن
blueحل مشکل معیشتی طبقات مختلف مردم

اینفوگراف شروط و فواید رونق تولید

نظر بدهید