اینفوگرافیک مدل پنج نیروی رقابتی پورتر، ابزاری کاربردی برای کارآفرینان

0
507

ناظر اقتصاد: مایکل پورتر به عنوان یکی از بزرگترین متفکران حوزه استراتژی و مدیریت استراتژیک در جهان شناخته می‌شود. در ادبیات پورتر مفهوم رقابت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در واقع، بحث‌های استراتژی رقابتی از مفاهیمی بوده که در کنار دیگر مفاهیم دیگر مانند زنجیره ارزش در حوزه مدیریت استراتژیک توسط مایکل پورتر توسعه داده شده و با پژوهش و تولید محتوا در این زمینه این مفاهیم فراگیر شده است و یکی از شناخته شده‌ترین مدل‌های پورتر، مدل پنج نیروی رقابتی پورتر است.

در واقع یکی از شناخته شده‌ترین مدل‌های پورتر، مدل پنج نیروی رقابتی پورتر است که یکی از موارد استفاده آن تحلیل جذابیت یک صنعت است و برای کارآفرینانی که قصد ورود به یک عرصه کسب و کارهای نوپا را دارند می‌تواند یک ابزار کاربردی باشد. در اینفوگراف زیر این مدل به شکل کلی نمایش داده شده است. در ادامه به بررسی مختصر این پنج نیروی رقابتی پرداخت می‌شود.

  • کالاهای جایگزین: معمولا برخی کالاها دارای کالاهای جایگزین هستند که از لحاظ ویژگی‌های اساسی با محصول مورد نظر شباهت دارند و به دلایل مختلف مانند گران شدن محصول و موارد دیگر می‌توانند توسط مشتری جایگزین محصول مورد نظر شوند.
  • قدرت چانه‌زنی تامین کنندگان: قدرت چانه‌زنی تامین کنندگان یکی از نیروهای مدل پنج نیروی رقابتی پورتر است. اگر در یک صنعت تامین‌کنندگان از قدرت چانه زنی بالایی برخوردار باشند ورود به این صنعت برای تامین کنندگان جذاب‌تر است. فاکتورهایی در زمینه قدرت چانه زنی تامین کنندگان دخیل هستند مانند تعداد تامین کنندگان، هرچه تعداد تامین کنندگان کمتر باشد قدرت چانه‌زنی تامین کنندگان بیشتر است.
  • قدرت چانه‌زنی خریداران: اگر قدرت چانه‌زنی خریداران در یک صنعت بالا نباشد و توان چانه‌زنی خریداران در این صنعت کم باشد این صنعت برای تامین کنندگان جذاب‌تر است. فاکتورهایی مانند تعداد خریداران، دانش خریداران نسبت به کالا از مواردی هستند که در بر قدرت چانه‌زنی خریداران تاثیر می‌گذارند.
  • تهدید ورود رقبای جدید: یکی دیگر از نیروهای مدل پنج نیروی رقابتی پورتر، تهدید ورود رقبای جدید است. اگر دیوارهای ورود به یک صنعت کوتاه باشد باعث می‌شود رقبای جدید بتوانند به‌ راحتی وارد آن صنعت شوند. در واقع، دیوارهای ورود شامل موارد متعددی مانند سرمایه گذاری اولیه زیاد، دانش فنی کسب و کار و مواردی از این دست می‌باشد.
  • فضای رقابتی بین رقبای موجود: این نیرو نیز از نیرو‌های مدل پنج نیروی رقابتی مایکل پورتر است. در صنعتی که در بازار آن رقابت شدید است و رقبا سهم قابل توجهی از بازار را دارند. جذابیت این صنعت کاهش می‌یابد.
    در واقع برای کسانی که در کشور قصد کارآفرینی دارند مدل پنج نیروی رقابتی پورتر برای تحلیل صنعتی که برای ورود مدنظر دارند می‌تواند ابزار کاربردی باشد.

مدل پنج نیروی رقابتی پورتر

نظر بدهید