بادهای مخالف چین در بازار جهانی نفت

روح‌اله کهن‌هوش نژاد

0
415

ناظر اقتصاد: چین یکی از مهمترین عوامل ثبات بازار جهانی نفت است چرا که در حال حاضر بزرگترین واردکننده این کالای استراتژیک به‌شمار می‌آید. به لطف رشد مصرف روزانه انرژی در چین، این کشور نقش مهمی در ایجاد تعادل در بازار جهانی نفت طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ایفا نمود و اگر تقاضای چین نبود، اوپک و اوپک پلاس با همه کاهشی که در تولید داشتند، نمی‌توانستند تعادل را به بازار بازگردانند.

در زمانی که اوپک پلاس مشغول کاهش تولید بود، ایالات متحده صادرات خود را به چین افزایش می‌داد و این مسأله نه از جنبه حجم صادرات بلکه از جهت رشد درصدی و سهم بازار قابل مشاهده است. میزان صادرات ایالات متحده همان مقداری است که از مصرف یا ذخایر این کشور کسر می‌گردد و این به معنای ظهور علائم رونق در بازارهای آمریکاست.

لذا چنین می‌توان گفت که چنانچه چین عطسه کند، بازار جهانی نفت دچار آنفلوانزا می‌شود. تا سال ۲۰۱۸، واردات چین همچنان رو به افزایش بود به‌گونه‌ای که در دسامبر سال گذشته به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید و برای بار دوم در تاریخ این کشور مرز ۱۰ میلیون بشکه را در نوردید. اما آیا در سال ۲۰۱۹ نیز اوضاع اینگونه خواهد بود؟ به نظر می‌رسد این بار بادهای مخالفی از چین درحال وزیدن است که بر رشد تقاضای نفت تأثیر منفی خواهد گذاشت.

خبرگزاری پلاتس در جدیدترین گزارش خود، عوامل موثر بر بازار چین در سال جاری را چنین برشمرده است: کاهش رشد اقتصادی، مازاد ظرفیت پالایشی، جنگ تجاری با ایالات متحده و تغییر سیاست قیمت‌گذاری داخلی سوخت.

درخصوص عامل اول، همه پیش‌بینی‌ها درخصوص رشد اقتصادی چین تردید دارند و این مسأله مطمئنا بر رشد تقاضا در بازار جهانی نفت تأثیر خواهد گذاشت. براساس پیش‌بینی یکی از مراکز پژوهشی وابسته به شرکت نفتی دولتی ساینوپک، رشد اقتصادی چین در سال جاری ۶.۲ درصد خواهد بود. این درحالیست که رشد اقتصادی چین در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶.۶ و ۶.۹ درصد بود. به طورکلی رشد اقتصادی چین در سال‌های اخیر نسبت به ۱۰ سال قبل تقریبا نصف شده است. پلاتس پیش‌بینی کرده میزان واردات چین در سال جاری ۹.۷ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

نکته دیگر اینکه چین در چارچوب برنامه پنجساله سیزدهم کشور به دنبال آزادسازی قیمت سوخت طی سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ بوده که این مسأله به کاهش تقاضا خواهد انجامد.

نظر بدهید