افزایش سهم اشتغال غیررسمی در ایران

0
3091

ناظراقتصاد: «وام و تسهیلات لزوما به ایجاد شغل ختم نمی‌شود.» این عباراتی است که نه یک کارشناس منتقد سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولت؛ بلکه یکی از مدیران ارشد اقتصادی کابینه دوازدهم در گفت‌وگو با خبرنگاران مطرح کرده است؛ عباراتی که عیسی منصوری طی سال‌های اخیر و بعد از اجرایی شدن طرح رونق تولید و ارائه تسهیلات بانکی در دولت تدبیر و امید به تناوب ابعاد و زوایای گوناگون آن را تشریح می‌کند و درباره پیامدهای آن هشدار می‌دهد.

اما مدلی که عیسی منصوری درباره آن به عنوان یک راهکار اثرگذار بحث می‌کند؛ طراحی یک بسته اطلاعاتی کامل از مطالبات اشتغا‌ل‌زایی جویندگان کار از یک طرف و صاحبان کسب و کار از سوی دیگر است. الگویی که بنا به اظهارات منصوری در نهایت منجر به صدور شناسنامه اشتغال برای ایرانیان شده است. معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای صدور شناسنامه اشتغال برای همه ایرانیان زیر ۶۵ سال خبر داد.

عیسی منصوری در کارگروه اشتغال استان سمنان یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه اشتغال در کشور را عدم وجود یک آمار دقیق و واقعی از شاغلان و بیکاران و میزان تخصص و مهارت‌های آنها برشمرد و اظهار کرد: در این شناسنامه‌ها که به زودی کار صدور آنها آغاز می‌شود همه اطلاعات مربوط به افراد زیر ۶۵ سال ذکر می‌شود. ضمن اینکه این شناسنامه‌ها تنها محدود به اشتغال رسمی نیست بلکه همه افرادی که ذیل مشاغل غیررسمی تعریف می‌شوند نیز قید می‌شود.

او از افزایش اشتغال غیررسمی در کشور خبر داد و افزود: معمولا در دوره‌های رکود شاهد افزایش این نوع از اشتغال هستیم به‌طوری که در حال حاضر سهم اشتغال غیررسمی از بازار اشتغال کشور به ۵۰ درصد می‌رسد، این در حالی است که این رقم باید ۳۰ درصد باشد. معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح‌های متعدد دولت دوازدهم برای حل مشکل اشتغال در کشور تصریح کرد: مدیران اجرایی باید با نظارت دقیق بر اجرای این طرح‌ها از انحراف در طرح‌ها و تسهیلات اعطایی جلوگیری کنند.

تسهیلات به تنهایی چاره‌ساز نیست

منصوری با اذعان به اینکه وام لزوما در نهایت به ایجاد اشتغال نمی‌انجامد، گفت: اعطای تسهیلات هیچ‌گاه به اشتغال پایدار نمی‌انجامد لذا ما به عنوان مسوولان دولتی باید زمینه‌های تولید یا بازار عرضه یا فرصت مهارت‌آموزی را برای متقاضیان فراهم کنیم تا اشتغال خود به خود ایجاد شود وگرنه صرف اعطای تسهیلات به شغل پایدار نمی‌انجامد.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ما به عنوان مسوولان دولتی مسوول جهت‌دهی‌ها هستیم، افزود: باید در جهت‌دهی به منابع اعتباری توجه جدی و کارشناسانه شود تا تسهیلات به‌طور هدفمند هزینه شوند. او ادامه داد: باید ضمن ایجاد تسهیل در روند و فرآیند اعطای تسهیلات نظارت شود که پرداخت تسهیلات به ایجاد اشتغال منتهی شود. معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با گلایه از تاخیر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مصوب گفت: انتظار می‌رود، بانک‌ها با تسریع در فرآیند اعطای تسهیلات زمینه استفاده درست و هدفمند از این منابع را فراهم کنند.

مشکلات بانک‌ها در مدیریت مطالبات مردم

او با یادآوری اینکه در حال حاضر تراکم طرح‌ها در بانک‌ها بالاست، گفت: انتظار می‌رود که بانک‌ها مدیریت کنند که امور با سرعت بیشتری پیش برود تا صاحبان طرح‌ها معضل نشوند.

منصوری با اشاره به برخی مشکلات روستاییان در تامین وثیقه تسهیلات طرح اشتغال روستایی از رفع این مشکل از سوی دولت خبر داد و افزود: متاسفانه روستاییان در این بخش مشکلاتی داشتند که البته با درایت و تمهیدی که دولت اندیشیده این مشکل مرتفع شده اما همچنان برخی بانک‌ها به آن توجه نمی‌کنند. معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: چهار صندوق ضمانت تعاون، صندوق ضمانت صنایع کوچک، صندوق نخبگان و صندوق ضمانت بیمه معادن را موظف به پشتیبانی از این طرح کردیم لذا هیچ مشکلی برای تامین وثیقه روستاییان از نظر قانونی وجود ندارد و بانک‌ها باید مطابق قانون همکاری لازم را داشته باشند.

نظر بدهید