بازار بورس در هفته منتهی به ۱۰ خرداد

0
329
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۰ خرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۶۳۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۰۵۱۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۵۱ واحد کاهش به رقم ۵۵۵۵۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۳۳۴ واحد کاهش عدد ۱۸۰۲۳۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۸۰۶ درصد و ۰.۷۳ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته دوم خرداد ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۲۸۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۹ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۸۲۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۲۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۶ درصد و ۱۳ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  با ۴۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
    monitoreconomy_ir-stock-weekly-960312-1
  • شاخص کل بورس پس از ۹ هفته رشد برای اولین بار در سال جاری با افت ۸ درصدی مواجه شد. با فروکش هیجان انتخابات، شناسایی سود میان معامله‌گران، در کنار افت قیمت جهانی کالاها شامل فلزات اساسی و پتروشیمی ها، افت بیش از ۳۰ درصدی ارزش معاملات در خرداد نسبت به میانگین اردیبهشت رقم خورد. با نگرانی‌ها از مازاد عرضه، همچنین حرکت معامله‌گران از بازار فلزات به بازارهای سهام، روز جمعه، قیمت مس زیر ۵۶۵۰ دلار، روی زیر ۲۵۵۰ دلار و چشم‌انداز تداوم مازاد عرضه نفت برنت به زیر ۵۰ دلار رسید. با این وجود همچنان خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا، از جمله با پروژه جاده ابریشم جدید چین، به ویژه در فولاد و فلزات اساسی وجود دارد. با وجود انتظار تداوم فضای اصلاح، همچنان مجامع شرکت‌ها در صورت تقسیم سود با تعدیل P/E و انتخاب وزرای جدید می‌تواند بر بورس اثرگذار باشد.
  • افت عمومی قیمت سهام طی معاملات هفته منتهی به ۱۰ خرداد در شرایطی رقم خورد که شاهد تداوم حمایت معامله‌گران حقوقی در بازار سهام بودیم. مشارکت این معامله‌گران از روزهای پایانی اردیبهشت و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بازار سهام به چشم می‌خورد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی معاملات هفته گذشته، حدود ۳۰ میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی وارد سبد سهام حقوقی‌ها شده است. بررسی روزانه این تغییر مالکیت‌ها حاکی از آن است که تنها در روز چهارشنبه حقیقی‌ها توانستند مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دهند. طی روز مزبور تغییر مالکیت بازار حدود ۵ میلیارد تومان و از سوی حقوقی به حقیقی بوده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته گذشته با آنکه قیمت نفت و برخی فلزات پایه کاهش یافت و گزارش های منفی از اقتصاد آمریکا منتشر شد، شاخص های مالی در بورس های بزرگ عملکرد مثبت داشتند. از سوی دیگر ترامپ اعلام کرد آمریکا از پیمان آب و هوایی پاریس خارج می شود. او دلیل این اقدام را زیان های عضویت آمریکا در این پیمان برای بازار کار این کشور اعلام کرد. رفتارهای ترامپ از قبل موجب ابهام و نگرانی سرمایه گذاران شده بود و اکنون این ابهام و نگرانی بیشتر شده است. در این میان رشد شاخص های مالی تا اندازه ای عجیب است. در واقع شرایطی که به طور طبیعی می تواند به رونق بازارهای مالی کمک کند مشاهده نمی شود. عده ای از تحلیلگران محافظه کار معتقدند به ویژه فعالان بازارهای مالی باید مراقب حباب هایی که تشکیل شده باشند.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا افزایش یافتند. با آنکه سرمایه گذاران آسیایی نگرانی هایی درباره افق اقتصاد چین و وضعیت کلی تجارت جهانی دارند ریسک بالاتری پذیرفته اند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی افزایش یافتند. این رشد به رغم کاهش قیمت نفت و اعلام خروج آمریکا از پیمان آب و هوایی پاریس رخ داد. به نظر می رسد سرمایه گذاران اروپایی درباره افق اقتصاد این قاره خوشبین هستند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا افزایش یافتند. کاهش قیمت نفت و خروج این کشور از پیمان آب و هوایی پاریس تاثیر بزرگی بر رفتار سرمایه گذاران نداشت. برخی تحلیلگران می گویند احتمال به تعویق افتادن افزایش نرخ های بهره یک عامل امیدواری سرمایه گذاران است.                                                            نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
    monitoreconomy_ir-stock-weekly-960312

نظر بدهید