بازار بورس در هفته منتهی به ۲۴ خرداد

0
338
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۴ خرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۲۹۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۹۴۶۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۰۰ واحد کاهش به رقم ۵۴۸۶۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۶۵ واحد کاهش عدد ۱۷۷۷۱۶ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۳۶۴ درصد و ۰.۳۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته چهارم خرداد ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۸۴۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۷۸ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۲۵۴۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۹ درصد و ۳۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۵ واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۶۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۶ و ۹۳۲  درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
    monitoreconomy_ir-stock-27-2
  • شاخص کل بورس با افت ۴ درصدی سومین هفته نزولی را ثبت کرد. با وجود تداوم فضای اصلاح، اما شناسایی کف‌های تکنیکال در برخی نمادها از جمله خودرویی‌ها در کنار مشارکت حقوقی‌ها در سمت خرید تا حدی از شاخص حمایت کرد. اما با افت قابل توجه ارزش معاملات، پایداری رشدهای اخیر در ابهام است. مجامع شرکت‌ها و قیمت جهانی کالاها می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد. با وجود افت قیمت جهانی کالاها روز چهارشنبه، با رشد شاخص دلار با افزایش نرخ بهره ایالات متحده آمریکا، اما کاهش ظرفیت فولاد چین برای کاهش آلودگی به میزان ۴۲.۴ میلیون تن تا پایان مه، رشد قیمت فولاد و سنگ آهن، همچنین چشم‌انداز تداوم کمبود عرضه روی رشد روی تا ۲۵۰۰ دلار را رقم زد. اما احتمال کند شدن تقاضای چین در کنار رشد ۲ برابری قیمت روی از ابتدای ۲۰۱۶، خوش بینی‌ها به رشد قابل توجه قیمت‌ها را کمرنگ کرده است.
  • افت عمومی قیمت سهام طی معاملات هفته منتهی به ۲۴ خرداد در شرایطی رقم خورد که سهامداران شاهد تداوم حمایت معامله‌گران حقوقی در بازار سهام بودند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی معاملات هفته گذشته، حدود ۳۷ میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی وارد سبد سهام حقوقی‌ها شده است. امری که در ادامه تغییر مالکیت ۳۵ میلیون سهمی معاملات هفته ماقبل (هفته منتهی به پایان ۱۷ خرداد ماه) نشان از تداوم مشارکت این معامله‌گران دارد (البته تعطیلی‌های هفته ماقبل و افت ارزش معاملات آن روزها را نیز باید در نظر داشت). افزایش تحرکات از سوی این گروه را می‌توان در دو سناریو بررسی کرد. در سناریوی اول بحث حمایت این گروه از بازار است: این گروه از سهامداران همواره درصدد حمایت از بازار هستند. این موضوع در جریان هفته گذشته نیز ادامه یافت و حقوقی‌ها به‌عنوان مانعی در مسیر افت بیشتر شاخص کل عمل کردند. این امر در بعضی روزها با شاخص‌سازی و معاملات بلوکی به حفظ نماگر بورس منجر شد. در سناریوی دوم نیز بحث کسب سود بیشتر مطرح است. بر این اساس می‌توان افزایش فعالیت حقوقی‌ها را ناشی از کسب سود بیشتر دانست. به نظر می‌رسد این معامله‌گران بعضا به دنبال کسب سود در شرایط اصلاح اخیر قیمت اکثر نمادها، اقدام به خرید کردند.
  • بررسی روند فعالیت سهامداران در خرید و فروش گروه بانکی‌ نیز نشان از تقاضای حقوقی‌ها برای سهام زیر مجموعه این گروه حکایت دارد. این روند در معاملات بانک ملت با حمایت سهام از سوی دو حقوقی یعنی گروه مالی ملت و صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت در تمامی روزهای هفته مشاهده شد. بر این اساس گروه مالی ملت که در ۵ روز کاری گذشته حدود ۱۲ میلیون سهم از «وبملت» خریداری کرده است، بعد از بازگشایی این نماد (از اواخر بهمن‌ماه) همواره حمایت از این سطح قیمتی را داشته است. این روند در خریدهای صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت نیز در با تقاضای ۱۳ میلیون سهمی در ادامه داشت. هر دو حقوقی مزبور بیشترین خرید را در معاملات روز سه‌شنبه داشتند( جمعه ۵میلیون سهم).در هفته مزبور شرایطی مشابه در نماد بانک انصار نیز حاکم بود. به‌طوری‌که صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی آرمان انصار در کل هفته اقدام به خرید سهام این بانک کرد و در مجموع خرید حدود ۶ میلیون سهمی «وانصار» را به نام خود ثبت کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • روز چهارشنبه همانطور که پیش بینی شده بود، بانک مرکزی آمریکا برای دومین بار در سال جاری میلادی نرخ های بهره را بالا برد و این اقدام تغییراتی در بازارهای مختلف ایجاد کرد البته از آنجا که از پیش همه انتظار داشتند این اقدام انجام شود شوکی به بازارها وارد نشد.
  • هفته گذشته شاخص ها در برخی بازارهای آسیا کاهش یافته اند. روز چهارشنبه سرمایه گذاران در بازارهای مالی این قاره با احتیاط رفتار کردند زیرا منتظر نتیجه نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا بودند. امیدواری به بهبود شرایط اقتصادی در چین به رشد نسبی شاخص ها کمک کرده و کاهش احتمال تنش در روابط تجاری آمریکا و چین سبب شده سرمایه گذاران ریسک بالاتری را بپذیرند. هفته گذشته شاخص های مالی در بورس های اروپایی نیز کاهش یافتند. افزایش یورو و انتظار بر نتیجه کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا دو عامل احتیاط سرمایه گذاران اروپایی بود. هفته گذشته شاخص های مالی در بورس آمریکا تغییرات بزرگی نداشتند. از یک سو جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا بر بهتر شدن وضعیت اقتصادی تاکید کرد و از سوی دیگر قیمت نفت کاهش یافت و برخی داده های اقتصادی منفی بودند. در این شرایط طبیعی است از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته می شود و نوسان در شاخص های مالی اندک خواهد بود.
                                                 نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزنmonitoreconomy_ir-stock-27-1

نظر بدهید