بازار بورس در هفته منتهی به ۳ خرداد

0
316
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۳ خرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۸۰۲ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۱۴۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۲۷ واحد افزایش به رقم ۵۶۰۱۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۶۶۳ واحد افزایش عدد ۱۸۱۵۷۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۴۰۶ درصد و ۲.۰۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته اول خرداد ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۷۶۷۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳.۰۴ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۵۲۰۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۶ درصد کاهش و ۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۲۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۳۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۱۹ درصد و ۱۰۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
    monitoreconomy_ir-stock-week-9603-2
  • شاخص کل بورس با ثبت رشد یک درصدی، برای نهمین هفته متوالی در سال جاری صعودی شد. در هفته اخیر ریسک سیستماتیک انتخابات از بازار حذف شد. با این وجود، با توجه به بازدهی ۱ درصدی شاخص از ابتدای سال، همچنین با افت قیمت جهانی کالاها از سقف‌های پیشین و کاهش نرخ دلار، شناسایی سود میان معامله‌گران فشار فروش را در بازار تشدید کرد و با بازگشت احتیاط افت ۲۰ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به میانگین یک ماه اخیر رقم خورد. اما همچنان شاهد حرکت معامله‌گران در تک نمادها و حمایت کمرنگ‌تر حقوقی‌ها برای حمایت از شاخص بودیم. در روزهای اخیر افت قیمت نفت با پیش‌خور شدن تمدید توافق و افت قیمت سنگ آهن با تداوم مازاد عرضه رقم خورد؛ اما مس با اعتصاب در معدنی در اندونزی، تا سطح ۵۷۰۰ دلاری رشد داشت. مجامع شرکت‌ها می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد.
  • بورس تهران که از ابتدای سال جاری تحت تاثیر خوش‌بینی به نتایج انتخابات رشد‌های آرام و پیوسته‌ای را تجربه کرد، حالا به مسیر عادی خود برگشته است.جایی که حالا مولفه‌هایی نظیر برگزاری مجامع بورسی و روند بازارهای جهانی بیشتر مورد توجه سهامداران قرار گرفته است. در کنار این موارد اعلام برنامه‌ها، استراتژی و همچنین انتخاب تیم وزرای دولت می‌تواند در سمت و سو بخشیدن به روند معاملات اثر‌گذار باشد. در آخرین هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بازیگران حقوقی با فعالیت بیشتر در سمت خرید برخی نمادها حاضر شدند و تغییر مالکیت هفتگی را به نفع خود رقم زدند. به این ترتیب بورس تهران در هفته منتهی به ۳ خرداد مالکیت بیش از ۱۲ میلیارد تومان را از حقوقی به حقیقی به ثبت رساند.
  • نگاه‌های کوتاه‌مدت به سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مواردی است که انتقادات بسیاری را از سوی کارشناسان بازار به همراه داشته است. به نظر می‌رسد انتظارات از مدت زمان بازدهی با سرمایه‌گذاری در سهام طی سال‌های اخیر بیش از پیش کاهش یافته است. در حالی‌که داده‌های آماری دقیقی از میانگین تعداد روزهایی که یک معامله‌گر انتظار کسب بازدهی مشخص را دارد در دسترس نیست اما رفتار معاملاتی طی سال‌های اخیر و همچنین توجه به روند قیمتی سهام نشان‌دهنده کاهش میانگین تعداد روزهایی است که یک سرمایه‌گذار بورسی انتظار کسب بازدهی‌های قابل توجه را دارد. تشدید رفتار موج‌سواری در معاملات بورس تهران یکی از عوامل اثرگذار در این میان بوده است. البته باید توجه داشت که این رفتار در دلایل کلان‌تری ریشه دارد. زمانی‌که مالک عمده یک شرکت نگاه کوتاه‌مدت و بی‌توجه به آینده را برای سرمایه‌گذاری خود دارد نمی‌توان انتظار رواج فرهنگ سهامداری میان سرمایه‌گذاران خرد را داشت. در این میان نبود سیستم مدیریتی کارآ به منظور درگیر کردن منافع شرکت‌ها با منافع مدیران آنها و مهم‌تر از همه خصوصی‌سازی ابتری که عمده آن به منظور رد دیون طی دولت‌های گذشته انجام شده در این نوع نگاه سرمایه‌گذاری اثرگذار بوده است. واگذاری شرکت‌ها به ویژه در مسیر خصوصی‌سازی یک دهه اخیر کشور باعث شده به جای انتقال مالکیت به اشخاص متخصص، از شرکت‌ها تنها به‌عنوان یک منبع درآمدی در زمان حال استفاده شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته گذشته عملکرد بازارهای مالی، بازار طلا و بازار فلزات پایه مثبت بود اما قیمت نفت و سنگ آهن کاهش یافت و با آنکه در هفته پیش رو، گزارش های زیادی از اقتصادهای بزرگ منتشر می شود اما کارشناسان معتقدند وضعیت بازارهای مختلف به شکل هفته قبل باقی می ماند بدین معنا که سرمایه گذاران در بازارهای مالی، طلا و فلزات پایه سود خواهند برد.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا نوسان محدود داشتند و سرمایه گذاران با احتیاط رفتار کردند. کاهش قیمت نفت و سنگ آهن یک عامل فشار بر شاخص های مالی بود البته کاهش رتبه اعتباری چین سبب نگرانی سرمایه گذاران شده است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی نوسان های زیادی نداشتند و عموما کاهش یافتند. کاهش قیمت نفت و نگرانی ها درباره افق روابط آمریکا و اروپا سبب احتیاط سرمایه گذاران شد. روز جمعه شاخص هالی نزدک و استاندارد اند پورز در بورس آمریکا افزایش یافتند اما میزان آن زیاد نبود. نگرانی های سیاسی و کاهش قیم نفت سبب احتیاط سرمایه گذاران شده است.
    monitoreconomy_ir-stock-week-9603-1

نظر بدهید