بازار بورس هفته منتهی به ۱ اردیبهشت

0
308

بازارجهانی
• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۹ دلار معامله شد. ریسک‌های ژئوپولیتیک و افت شاخص دلار به کف سه‌هفته‌ای اونس طلا را در ابتدای معاملات به ۱۲۹۶ دلار رساند. آزمایش موشکی هرچند ناموفق کره‌شمالی روز یکشنبه، همچنین تقویت احتمال تشدید ناآرامی‌ها در منطقه آسیا و حمله نظامی آمریکا به سوریه و افغانستان نوسان طلا را بالاتر از سطح ۱۲۸۵ دلاری رقم زده است
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۴ دلار معامله ‌شد. افت شاخص دلار در کنار رشد تقاضای محافظه‌کارانه از طلا حمایت می‌کنند. اما شناسایی سود میان معامله‌گران اونس طلا را از کف ۵ ماهه (۱۲۹۵ دلار) با افت همراه کرد.
• روز چهارشنبه اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۲ دلار معامله ‌شد. فروکش کردن هیجان در بازارهای جهانی و حرکت معامله‌گران به سمت دارایی‌های پرریسک‌تر از جمله رشد بازارهای سهام اروپا عامل فشار بر اونس طلا شد. با این وجود، حرکت شاخص دلار زیر سطح روانی ۱۰۰واحدی، همچنان عامل حمایت از اونس طلا است.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۲ دلار معامله ‌شد. تداوم ریسک‌های ژئوپلیتیک با نزدیک شدن به انتخابات فرانسه، همچنین افت اخیر شاخص دلار از اونس طلا حمایت کرد. با این وجود شناسایی سود میان معامله‌گران در کنار فروکش هیجان در بازارهای جهانی اونس طلا را از سقف ۵ماهه (۱۲۹۱ دلاری) با کاهش همراه کرده است. در هفته اخیر آمارهای نامناسب اقتصادی آمریکا، کاهش نرخ تورم، آمار نامناسب مسکن آمریکا با کاهش احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست ژوئن عامل فشار بر شاخص دلار بود. این عامل در کنار رسیدن شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای و خدمات اروپا به بالاترین سطح در ۶ سال اخیر در آوریل، با رشد یورو به بالاترین سطح در ۳ هفته اخیر، فشار بر شاخص دلار را تشدید کرد. همچنان با کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک، شکسته شدن حمایت سطح ۱۲۸۰ دلاری محتمل است.

بازار داخلی
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۲۷ هزار تومان معامله شد. در شرایط روند نزولی نرخ دلار، حرکت اونس طلا در میانه معاملات تا سقف ۱۲۹۶ دلار، با تقویت خوش‌بینی معامله‌گران‌قیمت سکه را به بالاترین سطح از خرداد ۹۲ رساند.
• روز سه شنبه هر دلار آمریکا با افت ۷ تومانی به نرخ ۳۷۴۷ تومان، کمترین سطح امسال معامله شد. با وجود اینکه پیش‌تر عوامل روانی، از جمله احتمال تشدید نوسانات دلار با ریسک‌های سیاسی حمایت سطح ۳۷۶۰ تومانی را تقویت کرده بود. اما افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها روز دوشنبه حمایت سطح مزبور را شکست.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۲۱۸ هزار تومان معامله شد. کاهش خوش‌بینی‌ها به اونس طلای جهانی در کنار تداوم نوسان اندک نرخ دلار در کف سال جاری، قیمت سکه را با افت همراه کرد.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۴/۰ درصدی و رشد ماهانه ۲/۰ درصدی همراه شد. با وجود روند نسبتا کم نوسان قیمت سکه در هفته‌های ابتدایی فروردین، اما در هفته اخیر با رشد اونس طلا به سقف ۵‌ماهه با تقویت ریسک‌های ژئوپلیتیک و افت شاخص دلار، قیمت سکه به بالاترین سطح از خرداد ۹۲ رسید. اما با افت اونس طلا از سقف مزبور با تعدیل ریسک‌های ژئوپلیتیک و حرکت طلا در سطح ۱۲۸۰ دلاری، افت اندک قیمت سکه رقم خورد. در صورت شکسته شدن حمایت سطح ۱۲۸۰ دلاری، افت بیشتر اونس طلا تا سطح ۱۲۶۵ دلاری محتمل است. علاوه بر این شاهد نوسان دلار در کف امسال هستیم. با این وجود، همچنان عدم تمایل معامله‌گران به افت قیمت سکه، حباب (بیشتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) سکه را در سطح ۸۰ هزار تومان حفظ کرده است.

پیش بینی
• از نقطه نظر تکنیکال، طلا برای تحویل در ژوئن در معاملات جمعه نزدیک به بالاترین قیمت روز بسته شد. بازار طلا روز جمعه با حمایتی که در سطوح پایین‌تر یافت، اندکی افزایش پیدا کرد. ریسکهای ژئوپلیتیکی زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران را به سوی فلزات ارزشمند حمایت می کند. اما به نظر می رسد مقاومت قابل توجهی در سطح ۱۳۰۰ دلار وجود دارد بنابراین شاید چند بار تلاش لازم باشد تا بالای این سطح شکسته شود. تحلیلگران فنی انتظار دارند چنین اتفاقی روی دهد. در حال حاضر تمایلی به فروش وجود ندارد. قیمتها همچنان در یک روند صعودی پنج هفته ای قرار دارند و خریداران طلا از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۰۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۲۶۴.۲۰ دلار است.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۰۱ اردیبهشت ۹۶
monitoreconomy_ir-Gold-960202

نظر بدهید