بازار بورس هفته منتهی به ۲۷ اردیبهشت

0
302
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۷ اردیبهشت ماه ۹۶، شاخص کل با ۲۱۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۰۳۴۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۹ واحد افزایش به رقم ۵۵۷۸۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۰۴ واحد افزایش عدد ۱۷۷۹۰۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱۰۶ درصد و ۰.۵۷ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته پایانی اردیبهشت ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۸۲۹۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۹۶۲۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸ درصد و ۳۰ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  به ترتیب با ۱۸ درصد و ۱۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس با رشد ۳ درصدی هشتمین هفته صعودی در سال‌جاری را رقم زد. در هفته اخیر با تشدید فضای احتیاطی با نزدیک شدن به انتخابات، رشد اندک شاخص رقم خورد؛ با این وجود، همچنان در نمادهای اصلی گروه خودرویی، از جمله «خساپا» و در برخی گروه‌ها از جمله پالایشی‌ها شاهد حمایت قابل‌توجه حقوقی‌ها بودیم؛ تنها در روز چهارشنبه تغییر مالکیت ۱۷ میلیاردی به نفع حقوقی‌ها رقم خورد. در روزهای اخیر افت قیمت جهانی کالاها، افت قیمت مس تا ۵۴۵۰ دلار، کمترین سطح از ژانویه و افت قیمت روی تا سطح ۲۵۰۱ دلار، کمترین سطح از نوامبر و تداوم حرکت نفت آمریکا زیر سطح ۵۰ دلار با تشدید ریسک‌های ترامپ و نگرانی‌ها نسبت به کند شدن رشد تقاضای چین، رقم خورد. اما با شناسایی کف و فروکش اندک نگرانی‌ها، بازگشت اندک قیمت‌ها رقم خورد. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر بازار نتیجه انتخابات خواهد بود.
    monitoreconomy_ir-stock-960229-2
  • در هفته‌های اخیر، بورس تهران به شدت تحت تاثیر فضای سیاسی حاکم بر کشور بوده است. در حالی‌که تغییر خاصی در وضعیت بنیادی وجود نداشت، اما قدرت نقدینگی پارک شده رشدهای آرام و پیوسته‌ای را رقم زد. مشابه این موضوع را پیش از این به خصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ بارها شاهد بودیم. انتظار برای حصول توافق هسته‌ای و خوش‌بینی به برداشته شدن تحریم‌ها از اقتصاد کشورمان معمولا با حرکت موج عظیمی از نقدینگی به سمت سهام همراه بود.
  • بورس تهران در حالی هفته گذشته را با ثبت بازدهی ۳ درصدی به پایان برد که فعالیت خریداران حقوقی در این هفته قابل توجه بود. همچنین خریدهای سنگین این دسته از سهامداران در تمامی روزهای هفته، به انتقال ۱۰۹ میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها ختم شد. به‌نظر می‌رسد خوش‌بینی‌ها نسبت به نتایج انتخابات و تاثیر مثبت این موضوع بر روند آتی بورس تهران، مهم‌ترین‌ دلیل افزایش تحرک این معامله‌گران بوده است. در واقع با افزایش احتیاط میان سرمایه‌گذاران حقیقی، شاهد فعالیت بیشتر از سوی حقوقی‌ها هستیم. بر این اساس بررسی روند خرید و فروش معامله‌گران طی هفته گذشته نشان از آن دارد که سرمایه‌گذاران حقوقی در تمامی روزهای هفته مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دادند.
  • مسیر صعودی هفته‌های اخیر باعث شده که حتی برآورده شدن انتظارات سیاسی نیز احتمال رشدهای مداوم و پایدار شاخص را کاهش دهد. گرچه عمده نمادهای کالایی‌ بورس تهران هفته‌های اخیر را با نوسانات اندکی پشت سرگذاشتند اما رشد قیمتی در دیگر نمادها مانند گروه خودرو، پالایشی به رشد شاخص کل کمک کرد. این رشدها باعث شد که قیمت این نمادها به سطوح مقاومتی نزدیک شوند. با موج‌های نقدینگی طی هفته‌های اخیر چندین بار شاهد حرکت قیمت سهام به سمت سطوح مقاومتی بودیم که البته غلبه فشار فروش بر موج نقدینگی بازگشت قیمتی از این سطوح را به دنبال داشت. در صورتی‌که نتیجه انتخابات برخلاف انتظارات موجود فعالان بازار سهام باشد احتمالا معاملات سهام فشار فروش را حداقل در کوتاه مدت تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر برآورده شدن انتظارات سیاسی می‌تواند حرکت قیمتی به سمت سقف‌های مقاومتی به امید شکستن این سطوح را به دنبال داشته باشد. البته مطابق آنچه در هفته‌های اخیر مشاهده شد شکستن احتمالی این سقف‌ها نقدینگی قدرتمندی (بیش از پیش) را می‌طلبد، در غیر این‌‌صورت بار دیگر سرکوب روند صعودی قیمت سهام و بازگشت دوباره قیمت‌ها محتمل است. رخ دادن این سناریو احتمالا توجه بازار را به سمت عوامل بنیادی جلب خواهد کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ آسیا، اروپا و آمریکا، قیمت نفت، طلا و فلزات پایه رشد کرد و بخشی از زیان سرمایه گذاران جبران شد. کاهش تنش های سیاسی در آمریکا و افول ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر، دو عامل سبز شدن تابلوها بود. در هفته های اخیر بازارهای مختلف در فاز اصلاح بودنه اند و عملکرد آنها در مجموع چندان رضایت بخش نبوده است اما برخی تحلیلگران معتقدند با توجه به نشانه هایی که به تازگی از اقتصاد جهان مشاهده شده و رفع یک ریسک بزرگ در آمریکا، می تواند انتظار داشت وضعیت بازارها در آینده بهتر شود.

روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا رشد کردند. این افزایش حاصل رشد شاخص های مالی در بورس آمریکا در روز پنجشنبه و کاهش نگرانی ها درباره روابط تجاری آمریکا و چین بود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی رشد کردند. کاهش تنش های سیاسی در آمریکا و افزایش قیمت سهام خودرویی سبب سبز شدن تابلوها شد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا رشد کردند و به نظر می رسد نگرانی هایی که درباره تشدید تنش های سیاسی وجود داشته کاهش یافته است.
monitoreconomy_ir-stock-960229

نظر بدهید