بازار بورس هفته منتهی به ۳۱ خرداد

0
313
 • در پایان معاملات هفته منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۷۳۰ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۷۳۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۶۳۰ واحد کاهش به رقم ۵۴۲۳۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۹۰۹ واحد کاهش عدد ۱۷۶۸۰۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱۴۹ درصد و ۰.۵۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته پایانی خرداد ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۴۴۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۳۰۳۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۹۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۹ درصد و ۱۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۷۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۲ و ۶  درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  monitoreconomy_ir-stock-30-weekly-2
 • شاخص کل بورس با افت هفتگی ۹ درصدی و افت ماهانه ۳ درصدی مواجه شد. فروکش هیجان پس از انتخابات و شناسایی سود میان معامله‌گران پس از رشد ۱۲ درصدی شاخص کل هم وزن (اثرگذاری یکسان نمادها) از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت و لمس کف در قیمت‌های جهانی، افت ۴۵ درصدی ارزش معاملات در خرداد نسبت به اردیبهشت را رقم زد. همچنان قیمت نفت نزدیک کف ۱۰ ماهه نوسان دارد. مازاد عرضه آلومینیوم و احتمال اعمال تعرفه واردات به آلومینیوم از سوی آمریکا، آلومینیوم را وارد کانال ۱۸۰۰ دلاری کرد. کمبود عرضه مس در مارس رشد آن تا سطح ۵۸۲۷ دلاری و رسیدن موجودی انبار روی بورس فلزات لندن (LME) به کمترین سطح از ژانویه ۲۰۰۹، قیمت روی را بالاتر از ۲۷۰۰ دلار رسانده است. بنابراین سیگنال قیمت‌های جهانی، شناسایی فرصت خرید پس از افت‌های اخیر قیمت سهام می‌تواند از شاخص حمایت کند.
 • در مهم‌ترین‌ تحولات پیش روی بازار همچنین از سرگرفتن عرضه‌های اولیه در حالی روز سه‌شنبه اعلام شد که پس از نزدیک به ۵ماه توقف عرضه‌های اولیه یک شرکت کوچک و پر‌حاشیه در لیست عرضه‌های اولیه قرار گرفته است. در همین حال با توجه به لیست طولانی شرکت‌های در انتظار عرضه اولیه در بازار تسریع در عرضه شرکت‌های پذیرفته‌شده توام با نگرانی در مورد عرضه یک شرکت کوچک پس از ماه‌ها توقف عرضه اولیه در بازار به چشم می‌خورد.در صحنه اقتصاد جهانی بهای نفت برنت به کانال ۴۵ تا ۴۶ دلار برای هر بشکه رسیده است تا کار برای اقتصادهای نفتی خاورمیانه از جمله کشورمان دشوارتر شود. بهای هر تن مس اما به بالای کانال ۵ هزار و ۸۰۰ دلار در معاملات جمعه رسید. دو فلز روی و سرب نیز به ترتیب بالاتر از ۲ هزار و ۷۰۰ دلار و ۲ هزار و ۲۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شدند.
 • انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: تولید فولاد خام ایران در ماه مه ۲۰۱۷ نسبت به ماه قبل از آن، ۸ درصد رشد داشته که از میانگین رشد پنج درصدی تولید دنیا پیشی گرفته است. طبق آمار انجمن جهانی فولاد از عملکرد کشورهای جهان طی پنج ماه ۲۰۱۷، تولید شمش فولاد خام ایران در ماه مه به یک میلیون و ۶۲۰ هزار تن رسیده است.عملکرد تولید فولاد خام ایران نسبت به رشد تولید تجمعی ۲۰۱۷ که رشد ۱۳.۱ درصدی است، اندکی کاهش نشان می‌دهد اما رشد تولید فولاد خام ایران یکی از سریع‌ترین‌ها در سطح دنیا ارزیابی می‌شود.
 • طی معاملات خرداد ماه بازار به لحاظ متغیرهای مهمی نظیر حجم و ارزش معاملات خرد، در رکود عمیقی به سر می‌برد. متوسط حجم و ارزش معاملات روزانه در این بازه زمانی حدود ۴۰۶ میلیون سهم و ۹۳ میلیارد تومان بوده است. متوسط این متغیر نسبت به اردیبهشت ماه افت حدود ۴۸ درصدی در حجم و افت حدود ۴۴ درصدی در ارزش معاملات را تجربه کرده است. این موضوع حکایت از فراگیر شدن یک فضای رکودی در معاملات سهام دارد. در مجموع طی معاملات خرداد ماه شاهد انتقال ۱۶۷ میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها بودیم.در معاملات اردیبهشت ماه نیز معامله‌گران بازار سهام شاهد تغییر مالکیت ۱۰۳ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها بودند.این امر در شرایطی صورت گرفت که مشارکت حقیقی‌ها در سومین ماه از سال بر خلاف اردیبهشت ماه سال جاری بالاتر از سرمایه‌گذاران حقوقی بوده است. مشارکت این سهامداران که طی معاملات اردیبهشت ماه به حدود ۴۵ درصد نیز رسیده بود، در معاملات خرداد ماه به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت.کارشناسان معتقدند در فضای رکودی معاملات خرداد ماه تحت تاثیر ریسک‌های موجود در فضای بازار، بیشترین میزان مشارکت در بازار از سوی حقیقی‌ها عمدتا با انگیزه‌های سفته بازی صورت گرفته است. در نتیجه افزایش درصد مشارکت به دلیل کاهش شدید ارزش کل معاملات بوده است که سهم سفته‌بازان را بیشتر نشان داده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

 • هفته گذشته همانطور که انتظار می رفت قیمت نفت کاهش یافت و قیمت سنگ آهن رشد کرد البته نوسان در قیمت ها زیاد نبود. از سوی دیگر، شاخص های مالی عملا تغییرات بزرگی را تجربه نکردند و قیمت طلا اندکی افزایش یافت. این هفته، نیمه نخست سال جاری میلادی به پایان می رسد و کارشناسان معتقدند شش ماهی که گذشت، دوران هیجان ها و اصلاح رفتار سرمایه گذاران بوده و از این پس می توان انتظار داشت وضعیت بازارها منطقی تر باشد و رونقی که نهادهای بین المللی پیش بینی کرده اند نمایان شود. از سوی دیگر سرمایه گذاران در بازارهای مالی بیش از گذشته بر شاخص های بنیادی اقتصاد تاکید دارند و انتظار می رود با رفع شدن ابهام ها نوسان در شاخص های مالی قابل پیش بینی تر شود.
 • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای آسیا افزایش یافته اند. البته سرمایه گذاران با احتیاط رفتار کردند. در هفته های اخیر گزارش ها از اقتصاد چین مثبت بوده اما هنوز نگرانی ها درباره افق اقتصاد آسیا وجود دارد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. احتمال بروز تنش در روابط آلمان و آمریکا یک عامل مهم نرگانی است. روز جمعه گزارش هایی از بخش تولید صنعتی منطقه یورو منتشر شد مثبت بود البته برخی داده های منفی از اقتصاد آلمان منتشر شد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا نوسان محدود داشتند و افزایش قیمت نفت بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزود.                                               به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
  monitoreconomy_ir-stock-30-weekly-1

نظر بدهید