اوراق برای چه کسانی است؟!

0
1623

ناظراقتصاد: اگر فردی قصد داشته باشد طلا بخرد و آن را در خانه نگهداری کند، اقدام جدید بانک مرکزی یعنی تبدیل گواهی پیش‌خرید به اوراق سکه، کاربردی برای او نخواهد داشت. این اوراق برای افرادی مفید است که بخواهند سکه خریداری شده را مورد معامله قرار دهند و با خرید و فروش آن در بازار سودی کسب کنند چرا که خرید و فروش این اوراق راحت‌تر و امن‌تر از سکه فیزیکی است. این اقدام شبیه چیزی است که در بورس صورت می‌گیرد. زمانی که در بورس، سهم یک شرکت را خریداری می‌کنید به شما گواهی برگ سهم را نمی‌دهند بلکه گواهی سپرده می‌دهند که نشان می‌دهد صاحب چند سهم از یک شرکت هستید. این روش در همه جای دنیا مرسوم است. در مورد بسیاری از کالاها مثل فلزات و حتی بشکه‌های نفت نیز انجام می‌شود. شما می‌توانید بشکه‌های نفت را به صورت فیزیکی خریداری کنید یا اینکه گواهی خرید نفت داشته باشید و آن گواهی را در بازار بفروشید. حجم گواهی‌هایی که در بازار نفت در حال خرید و فروش است ده‌ها برابر میزان نفت فیزیکی است که مبادله می‌شود. در نتیجه این اقدام می‌تواند برای سوداگران بازار سکه جذاب باشد و آنهایی که می‌خواهند سکه بخرند می‌تواند اطمینان داشته باشند که بانک مسوولیت این اوراق را بر عهده دارد و حتما سکه‌ای در قبال گواهی وجود خواهد داشت و نباید نگران تحویل سکه بود. قابلیت نقدپذیر کردن گواهی‌های پیش‌فروش شده موجب تعمیق بازار خواهد شد چون که بر این اساس تمام سکه‌های پیش‌فروش شده باقی مانده در عمل و پیش از سررسید وارد بازار می‌شود و میزان عرضه متعادل می‌شود.
همچنین خریداران این اختیار را دارا خواهند بود تا سکه را به صورت فیزیکی خریداری کرده یا اوراق سکه را تحویل بگیرند. در نتیجه بازار ثانویه و نقدی با تاثیرپذیری از یکدیگر می‌توانند در کل بازار را به سمت ثبات و آرامش هدایت کنند.
عده‌ای شاید در جهت ثبات بخشی بازار سکه از ابزار نرخ بهره یاد کنند. اما باید توجه داشت که این ابزار در شرایط کنونی بسیار خطرناک است. شاید افزایش نرخ سود بانکی بتواند نقدینگی را به سمت خود بکشد اما باید توجه داشت از یک طرف هزینه تامین منابع در اقتصاد برای تولید‌کنندگان بیشتر می‌شود و از طرفی بانک‌ها را به مرز ورشکستگی خواهند کشاند. در شرایط کنونی بسیار از بانک‌ها توان پرداخت سودهای خود را ندارند و از سرمایه خود ارتزاق می‌کنند. در نتیجه ابزار سود بانکی گزینه مناسب نیست. در نتیجه تامین بازار سکه از طریق ایجاد بازار ثانویه برای آن اقدامی است که در شرایط کنونی نسبت به سایر ابزارها، بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود.

نظر بدهید