بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ چگونه خواهد بود؟

0
105

ناظر اقتصاد: در ابتدای سال ۲۰۱۹ هستیم و طبق معمول تحلیلگران بازار نفت به ارائه تحلیل و ترسیم سناریوهای مختلف برای بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ ، قیمت نفت و عرضه و تقاضا در این بازار خواهند پرداخت.

هرسال سخن از نااطمینانی‌ها و ریسک به میان می‌آید؛ مسأله‌ای که در ماه آخر سال ۲۰۱۸ نیز افزایش یافت. در واقع، در اکتبر ۲۰۱۸ قیمت نفت برنت به بالاترین سطح خود در سال ۴ سال گذشته رسید و به ۸۵ دلار بالغ گردید. سپس با نوسانی بسیار شدید و تنها طی ۲ ماه ۳۰ دلار کاهش یافت. باتوجه به اتفاقات سال ۲۰۱۸، آیا سال ۲۰۱۹ شاهد نوسانات شدید خواهد بود یا اینکه با اعلام کاهش ۱.۲ میلیون بشکه در روز اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹، بازار شاهد ثبات قیمت‌ها خواهد بود؟

افزایش تقاضای بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹

به نظر می‌رسد عوامل بنیادی (عوامل مرتبط و موثر بر عرضه و تقاضا) آنچنانکه که بسیاری از تحلیلگران و بازرگانان فکر می‌کنند، بد نیست چرا که دو سال قبل، ذخیره کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) بالغ بر ۳۶۰ میلیون بشکه (بیش از متوسط ۵ ساله) بود، لکن در سال جاری این میزان از ۳۶ میلیون بشکه فراتر نخواهد رفت و این به معنای افزایش تقاضا خواهد بود.

همچنین، باتوجه به اینکه قیمت نفت در سطوح پایینی نسبت به ماه‌های متعددی در سال گذشته قرار دارد، تقاضا در سال جاری بویژه در شش ماهه نخست به شکل معقولی رشد خواهد کرد.

باتوجه به دلایل فوق، به نظر نمی‌رسد نااطمینانی‌های عوامل بنیادی نگران‌کننده باشد. تنها نگرانی موجود کاهش بیش از اندازه تولید نفت اوپک به سبب کاهش صادرات یا تولید ایران، ونزوئلا، لیبی و نیجریه است.

نوپک، اوپک و بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹

اما نکته مهم دیگر، تحرکات مجلس سنای آمریکا برای اجرایی کردن قانون عدم وجود کارتل‌های تولیدکننده و صادرکننده‌ نفت موسوم به “نوپک” (NOPEC) است که درصورت تصویب به ایالات متحده اجازه پیگرد قانونی کشورهای تولیدکننده نفت به بهانه اقدامات انحصاری یا کنترل قیمت می‌دهد. شایان ذکر است سیاست‌مداران آمریکایی یک دهه‌ گذشته را صرف بحث درباره‌ از بین بردن اوپک کرده‌اند و حتی مجلس نمایندگان ایالات متحده قانون HR 6074 با نام نوپک را تصویب کرده است. این قانون از طریق اعمال اصلاحات در قانون شرمن، به وزارت دادگستری اختیار می‌داد تا علیه اعضای اوپک به‌دلیل مسائل موسوم به آنتی‌تراست اقامه‌ دعوی کند. جورج بوش پسر با این قانون موافقت نکرد. در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۲، مصوبه مجدداً با عنوان HR 1674 در مجلس نمایندگان به جریان افتاد، اما دولت ایالات متحده دوباره با آن مخالفت کرد. اما شواهد حاکی از آن ترامپ به دنبال طرح مجدد این موضوع است.

در همین راستا، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در واپسین روزهای سال گذشته اعلام کرد به دلیل وجود موانع بوروکراتیک و ریسک‌های مربوط به تصویب و اجرای قانون نوپک، امکان توافق بلندمدت میان روسیه و اوپک وجود ندارد.

نفت شیل و بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹

درخصوص نفت شیل آمریکا نیز، برخی از بانک‌های بزرگ نظیر جی‌پی‌مورگان دیگر چندان نگران افزایش تولید این نفت نیستند. مسئولین این بانک معتقدند تولیدکنندگان آمریکایی مسئولیت‌پذیری بیشتری را در تولید خود پذیرفته‌اند و به جای افزایش بی‌رویه تولید، به دنبال بازدهی بالاتر و انضباط مالی بیشتری هستند. پیش‌بینی‌های جی‌پی‌مورگان در سال گذشته میلادی حاکی از رسیدن قیمت نفت برنت به بیش از ۸۳ دلار در بشکه به دلیل افزایش تولید خارج از اوپک و کاهش تقاضا بود، لکن این بانک بزرگ پیش‌بینی‌های خود را در اواخر سال ۲۰۱۸ تعدیل و قیمت متوسط ۷۳ دلار را برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد.

اما افزایش تولید نفت شیل آمریکا و رسیدن آن به ۱۱.۵ میلیون بشکه در روز در اکتبر ۲۰۱۸ برکسی پوشیده نبوده و این میزان قابل توجه است چرا که انتظار می‌رفت تولید شیل در سال ۲۰۱۸ از ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز فراتر نرود. به علاوه، باتوجه به وجود ۸۵۰۰ چاه حفاری شده و تکمیل نشده در آمریکا، پیش‌بینی می‌گردد میزان تولید نفت شیل به ۱۲.۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ برسد. بسیاری از این چاه‌ها منتظر تکمیل بخشی از خطوط لوله انتقال نفت در منطقه نفت خیز پرمیان تگزاس هستند.

در آنسوی قاره آمریکا، ونزوئلا وضع خوبی ندارد و تولید این کشور در پایان سال ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح خود در چند دهه اخیر و به حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده که این مسأله می‌تواند به افزایش قیمت نفت کمک کند. اگرچه افزایش قیمت نفت در نگاه اول به سود تولیدکنندگان است، اما آژانس بین‌المللی انرژی که به نوعی نماینده کشورهای مصرف کننده محسوب می‌شود، نسبت به کاهش سرمایه‌گذاری‌های نفتی در صورت رسیدن قیمت نفت برنت به ۵۵ دلار ابراز نگرانی کرده است.

نظر بدهید