بازار نفت ایران | از کره تا اروپا

0
419

ناظراقتصاد: چند روز پیش رویترز با استناد به منابع آگاه گزارش کرد که کره‌جنوبی در نظر دارد مقدار واردات خود از نفت ایران را تا ماه آگوست متوقف کند. با این همه یک روز بعد این خبر در حساب توییتری سفارت کره جنوبی در تهران رد شد. سفارت کره در این باره نوشته بود: «سفارت جمهوری کره در تهران هرگونه ادعا مبنی بر عدم‌ بارگیری نفت و میعانات گازی ایران در ماه جولای را رد می‌کند. دولت کره در حال مذاکره با ایالات متحده برای کسب معافیت از محدودیت در خرید نفت ایران است.»

از سوی دیگر منابع رویترز به این خبرگزاری گفتند که با اینکه ژاپن در حال برنامه‌ریزی برای خرید نفت از ایران در چند ماه آینده است، اما احتمالا این کشور برای کاهش واردات نفت خام ایران تا ماه نوامبر زیر فشار ایالات متحده قرار خواهد گرفت. گفتنی است که دولت حاکم در ژاپن به رهبری نخست‌وزیر شینزو آبه به دولت دونالد ترامپ نزدیک است. ایران تا همین ماه گذشته یعنی ژوئن موفق شد که از تاثیر منفی اخبار اینچنینی بر صادرات خود جلوگیری کند.

به گزارش اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس، در ماه ژوئن سطح صادرات انرژی ایران بدون تغییر ماند، هرچند که سهم میعانات گازی نسبت به نفت خام در سبد صادرات ایران افزایش یافت. به گزارش اویل‌پرایس، صادرات نفت ایران به اروپا اما دست‌خوش کاهشی شدید شد. اهمیت این امر در این است که اروپا مقصد یک‌سوم صادرات نفت ایران به شمار می‌آید. با این همه، خرید کره‌جنوبی، ژاپن و تایوان در ماه ژوئن افزایش یافت تا سقوط صادرات انرژی ایران به اروپا جبران شود.

نبرد اصلی اما در جبهه چین و هند اتفاق می‌افتد. ۱۱ روز پیش رویترز در گزارشی نوشت که دولت هند از پالایشگاه‌های داخلی خواسته است تا آنها خود را برای «کاهش شدید واردات نفت ایران تا میزان صفر» آماده کنند. از طرفی روزنامه هندوستان تایمز روز گذشته از قول وزیر نفت هند نوشت: «هند تحریم‌های امریکا علیه ایران را به عنوان یک چالش در نظر می‌گیرد، زیرا دهلی‌نو دارای روابط نزدیکی با هر دو کشور است. اما هند در این خصوص یک رویکرد سنجیده و جامع بر اساس منافع ملی خود اتخاذ خواهد کرد و راهی برای تامین انرژی خود پیدا خواهد کرد.» سخنان وزیر نفت هند یک هفته پیش از آغاز سفر یک هیات امریکایی به هند برای گفت‌وگو در خصوص تحریم‌های ایران گفته شد.

در جبهه دوم، چین فعلا از تمکین در برابر خواسته‌های امریکا سرباز زده و پکن حتی تحریم‌های امریکا علیه ایران را به رسمیت نشناخته است. پیش‌تر برخی کارشناسان به رویترز گفته بودند که در صورت کاهش خرید نفت دیگر مشتریان ایران ممکن است چین وارد میدان شده و سهم بیشتری از نفت ایران را تقاضا کند، به‌ خصوص اگر ایران نفت خود را با تخفیف به این کشور بفروشد. چیزی که در این میان ممکن است به نفع ایران تمام شود، بالا گرفتن جدال تجاری چین و امریکاست.

به گزارش اویل‌پرایس، صادرات نفت امریکا به چین در ابتدای ماه میلادی جاری به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید، اما اکنون پکن قصد دارد با هدف تلافی کردن جدیدترین دور تعرفه‌های امریکا روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار، یک تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات نفت امریکا وضع کند. تحلیلگران انرژی بر این باورند که تعرفه‌های نفتی کم و بیش قطعی به نظر می‌رسند و اکنون انتظار دارند که جریان واردات نفت به آسیا تغییر کند. اویل‌پرایس در گزارشی مجزا به خبر توقف خرید یک پالایشگاه چینی از امریکا و واردات از ایران پرداخت و به نقل از یک منبع آگاه در پالایشگاه چینی گروه پتروشیمی دانگ‌مینگ نوشت: «پکن قصد دارد روی واردات نفت خام امریکا تعرفه وضع کرده و نفت غرب آفریقا و خاورمیانه از جمله ایران را جایگزین نفت امریکا کند.»

نظر بدهید