بازار نفت ۲۰۱۹ : بررسی عرضه، تقاضا و پیش بینی

1
360

ناظر اقتصاد : در این مقاله به بازار نفت ۲۰۱۹ از منظر عوامل تاثیرگذار، تحلیل عرضه نفت، تحلیل تقاضای نفت و پیش بینی قیمت نفت اکونومیست می پردازیم.

عوامل مختلف تأثیرگذار بر بازار نفت ۲۰۱۹

عامل اول جنگ تجاری آمریکا و چین است که شعله آتش آن هر روز کم و زیاد می‌شود. از پیامدهای محتمل این جنگ کاهش واردات نفت چین به میزان یک میلیون بشکه در روز است.

عامل دوم نقش روسیه در بازار نفت است. یک‌سوم نفت روسیه در حوضه‌ سیبری غربی تولید می‌شود و برخی از غنی‌ترین انباشت‌های نفتی جهان در این منطقه قرار دارد. این منطقه با وسعت ۲٫۲ میلیون کیلومتر مربعی، بزرگترین حوضه‌ نفتی دنیاست. روسیه، با داشتن ۷۵ میلیارد بشکه‌ نفت شیل که از نظر فنی قابل بازیافت هستند، یکی از کشورهای برتر در زمینه نفت است، اما برآوردهای دیگری هم درباره ذخایر نفتی این کشور وجود دارد. این برآوردها نشان می‌دهند که تا کنون ۱۴۴ میلیارد بشکه‌ نفت کشف شده و ۵۵ میلیارد بشکه دیگر نیز وجود دارد که هنوز کشف نشده که در کنار ذخایر نفت شیل غیرمتعارف روسیه، این کشور را در صدر کشورهای دارای ذخایر نفتی قرار می‌دهد؛ با این میزان، در صورتی که تقاضای نفت جهان در همین سطح باقی بماند، روسیه قادر است در دوره‌ای بیست‌ ساله به‌تنهایی نفت جهان را تأمین کند. روسیه عضو مهم ائتلاف موسوم به اوپک پلاس است که سهم بزرگی در کاهش اعلامی عرضه از سوی این ائتلاف دارد. اما رفتار روسیه قابل پیش‌بینی نیست و میزان تولید این کشور مثل همیشه پرنوسان و پر فراز و نشیب است و این کشور در نقض توافقات نیز سابقه دارد.

عامل سوم وضعیت نامشخص صادرات کشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی به دلیل تحریم‌ها و شرایط ژئوپلتیک است. آمریکا قبلا مدعی شده که تحریم‌ها توانسته ۲٫۷ میلیون بشکه نفت ایران را از بازار حذف کند. اما هنوز وعده صفر شدن صادرات نفت ایران محقق نشده و این کار محال به نظر می‌رسد.

عامل چهارم رشد اقتصادی جهان است که در هاله‌ای از نااطمینانی بسر می‌برد. آمارها حاکی از کاهش رشد اقتصادی در کشورهایی همچون انگلیس و آلمان است. رشد اقتصادی آلمان از ۰٫۴ در سه ماهه اول سال به ۰٫۱ در نیمه سال کاهش یافته است.

با توجه به همه این عوامل، به نظر می‌رسد قیمت نفت تا پایان سال میلادی جاری در محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار در نوسان خواهد بود.

تحلیل تقاضای بازار نفت ۲۰۱۹

واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، آخرین پیش‌بینی خود (۲۲ اکتبر ۲۰۱۹) از رشد تقاضای جهانی بازار نفت ۲۰۱۹ را از ۱.۲ به ۱.۱ کاهش داده است که ناشی از کاهش رشد اقتصادی در چندین اقتصاد پیشرفته در ابتدای سه ماهه چهارم است.

با توجه به اختلال اقتصادی ناشی از جنگ تجاری ایالات متحده و چین، کُند شدن رشد تولید صنعتی چین و بهره‌وری بیشتر انرژی در بازارهای مهم کشورهای توسعه‌یافته، در ادامه سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود تقاضای نفت سالانه فقط ۱ درصد افزایش یابد.

با این وجود، قیمت جهانی نفت به طور متوسط در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ پایین‌تر خواهد بود که این امر موجب ترغیب برخی خریداران و جلوگیری از کاهش شدید تقاضا خواهد شد.

در سال ۲۰۲۱ مطابق با عملکرد اقتصاد جهانی، انتظار می‌رود رشد مصرف در سال به ۱.۴ درصد برسد.

تحلیل عرضه نفت

انتظار می‌رود رشد تولید جهانی در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد و سالانه به ۱.۴ درصد برسد. با وجود این، ادامه سیاست عدم افزایش تولید توسط اعضای اوپک، مختل شدن تولید در چندین کشور و تعدیل در رشد تولید ایالات متحده، مانع رشد سریع‌تر تولید در سال ۲۰۲۰ می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که رشد عرضه در سال ۲۰۲۱ به ۱.۵ درصد برسد، زیرا کشورهای اوپک مقداری ظرفیت فریز شده را برمی‌گردانند.

با این حال، انتظار رشد چشمگیری در عرضه اوپک در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۱ وجود ندارد، زیرا این امر باعث اختلال در توازن شکننده بازار نفت و کاهش قیمت‌ها به زیر سطح فعلی آنها می‌شود.

پیش ‏بینی قیمت نفت

آخرین پیش ‏بینی واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در ماه اکتبر ۲۰۱۹، از قیمت نفت برنت در سال‌های آتی:

بازار نفت 2019 : بررسی عرضه، تقاضا و پیش بینی

جدیدترین آرایش معامله‌گران بورس‌های نفت نشان از بدبینی آنها نسبت به آینده قیمت‌ها دارد. آمارها نشان می‌دهد تعداد قراردادهای خرید یا انتظار برای رشد قیمت نفت به کمترین سطح طی ۹ ماه اخیر رسیده است. تحلیلگران نگرانی از وضعیت اقتصاد جهانی به واسطه جنگ تجاری را مهم‌ترین دلیل آرایش جدید سرمایه‌گذاران می‌دانند؛ به ویژه آنکه برآوردها از افزایش عرضه نفت عربستان موجب تشدید نگرانی‌ها شده است.

پلاتس صادرات نفت ایران را در ماه ژوئن حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

براساس آمار کپلر، میانگین صادرات دوماهه اخیر نفت ایران به چین رقمی در حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز نشان می‌دهد. می‌دانیم که عمده صادرات ایران به چین است و شاید محموله‌های اندکی به مقاصد متفرقه برود. لذا با فرض تداوم وضعیت فعلی، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران (با لحاظ صادرات بالای یک میلیونی در ماه فروردین) امسال بتواند در حدود ۴۰۰هزار بشکه در روز باشد؛ با لحاظ یک بازه مثبت و منفی پنجاه هزار‌بشکه‌ای.

براساس گزارش‌های روزهای اخیر، ظاهراً دولت قصد دارد مبنای بودجه امسال را بر صادرات ۳۰۰ هزار بشکه‌ای قرار دهد که پیش‌بینی قابل تحققی به نظر می‌رسد. آخرین برآورد بانک جهانی از صادرات روزانه نفت ایران، نیم میلیون بشکه در روز می‌باشد.

1 نظر

نظر بدهید