بازندگان افزایش قیمت دلار چه کسانی هستند؟

0
290

ناظراقتصاد: این روزها بازار ارز بدجور متلاطم شده است و هر روز دلار برای خود رکورد تازه‌ای را به ثبت می‌رساند. در این بین کسانی هستند که از افزایش قیمت دلار متضرر خواهند شد. به راستی بازندگان افزایش قیمت دلار چه کسانی هستند؟
رشد قیمت دلار از مرداد ماه سال جاری آغاز شد. در حالی که در مرداد ماه قیمت این ارز خارجی ۳۶۰۰ تومان بود روند رو به رشد آغاز شد و در ساعت یازده ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۶ همگان شاهد عبور قیمت دلار از ۴ هزار تومان بودند. در حالی که رئیس جمهور روحانی و سیف رئیس کل بانک مرکزی همواره به مردم می گفتند که نگران این موضوع نباشند، قیمت دلار روز به روز بیشتر و بیشتر می شد و حتی در مقاطعی به ۴۸۰۰ تومان هم رسید. هر چند پشت این افزایش قیمت دلار عواملی گوناگونی نهفته است و بررسی آن در این نوشتار مقدور نیست اما باید این پرسش را مطرح کرد که بازندگان اصلی این ماجرای افزایش قیمت دلار چه کسانی هستند؟

به گزارش تابناک، برای پاسخ به این پرسش باید به سراغ تجاری رفت که پیش خریدهایی را صورت داده‌اند و ال سی یا همان اعتبار نامه باز نموده‌اند و با سررسید تحویل کالا هم اکنون باید مبلغ کالاهایی که پیش خرید نموده‌اند را پرداخت نمایند. افزایش نرخ دلار باعث شده است که این افراد در تامین مالی کالاهای وارداتی خود با مشکلاتی مواجه شوند. این افراد اولین متضررین افزایش قیمت دلار هستند.

دومین بازندگان افزایش قیمت دلار، وام گیرندگان ارزی می‌باشند. این افراد در گذشته وام‌هایی را به صورت ارزی دریافت نموده‌اند و الان باید اقساط این وام‌ها را پرداخت نمایند. با افزایش قیمت دلار بخشی از این افراد قادر نخواهند بود که این اقساط خود را پرداخت نمایند.

همچنین به گفته علی سنگینیان رئیس کمیسیون بازار پول و اعتبار اتاق تهران تا مهر ماه ۹۶ حدود ۷۰ درصد از بدهکاران ارزی برای پرداخت بدهی خود به بانک ها مراجعه نکرده‌اند. بانک ها از یک سو باید پاسخگوی سپرده گذاران سپرده‌های ارزی باشند و از سوی دیگر نیز بدهکاران ارزی با این افزایش قیمت دلار و سایر ارزها قادر نخواهند بود بدهی خود را پرداخت نمایند. بنابراین بانک‌ها سومین بازندگان افزایش قیمت دلار خواهند بود.

این افزایش روزانه قیمت دلار باعث می شود که دوباره موضوع فروش نقدی رواج پیدا کند و بیشتر عمده فروشان کالای خود را به صورت نقد به خرده فروشان بفروشند. خرده فروشان نیز که دارای نقدینگی کافی نیستند مجبورند که به مرور زمان از گردونه رقابت خارج شوند. پس چهارمین دسته از متضررین افزایش قیمت دلار خرده فروشانی هستند که نقدینگی کافی برای خریدهای نقد ندارند.

افزایش قیمت دلار، باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی و متعاقب آن افزایش قیمت سایر کالاها خواهد شد. بنابراین مردم نیز یا باید کالای مورد نظر خود را با قیمت بالا بخرند و یا از خرید آن منصرف شوند. خرید کالا به قیمت بالا مردم را متضرر خواهد کرد و عدم خرید باعث کاهش سطح مصرف و متعاقب آن کاهش میزان فروش فعالان اقتصادی خواهد شد و آن ها را متضرر خواهد کرد.

نظر بدهید