برجام منهای آمریکا، سرمایه‌گذاری‌ها را به چه سمتی می‌برد؟

0
650

ناظراقتصاد: با خروج امریکا از برجام، اتحادیه اروپا که بارها موضع مثبت خود در پابرجا ماندن برجام را مطرح کرده بود نکته مثبتی را برای ادامه فعالیت‌های خود با ایران مطرح کردکه اتفاقا می‌تواند به عنوان سرنخ مهمی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور باشد. تمرکز بر فعالیت کسب و کارهای کوچک و متوسط در شرایطی که محدودیت‌هایی برای ارتباط با بانک‌های بزرگ دنیا را به وجود آورده، می‌تواند گزینه کاربردی و مناسبی برای ادامه تنفس اقتصاد کشور باشد و این درست راه‌حلی است که از طرف بخش خصوصی نیز مطرح شده بود. ماهیت کوچک و متوسط بودن این دست صنایع شرایطی را ایجاد می‌کند که به موجب آن می‌توان برای عبور از تحریم‌های بانکی امریکا دست بازتری داشت. به موجب همین اقدام است که تنوع در تولید و رقابت‌پذیری صنایع داخل نیز می‌تواند حاصل شود و شرایطی را ایجاد کند که شرکای تجاری جدیدی در این عرصه روی کار بیایند.

در این میان باید عنوان کرد که در بیانیه اخیر اتحادیه اروپا، تلاش برای ادامه فعالیت‌ها در تمام زمینه‌ها مطرح است که با توجه به واکنش دنیا به رفتارهای غیراخلاقی امریکا می‌توان به نرمش‌ها در این زمینه امیدوارتر بود.

تقویت بخش‌های تولیدی کوچک و متوسط می‌تواند شرایط را برای استقرار مکانیسم قیمت در برخی بازارها ایجاد کند که به موجب واقعی شدن قیمت‌ها می‌تواند نقش مهمی در همه‌گیر شدن این قانون در بازارهای دیگر داشته باشد.

در این میان ایتالیایی‌ها به عنوان قطب صنایع کوچک و متوسط دنیا می‌توانند کمک شایانی به ما کنند و به جمع حامیان اروپایی ما بپیوندند. سازمان گسترش‌و نوسازی صنایع ایران که با نام اختصاری ایدرو از آن یاد می‌شود در دهه ۴٠ با الگو‌برداری از سازمانی در ایتالیا تاسیس شده تا صنایع کوچک و متوسط فارغ از برخی مقررات دست‌وپاگیر بتوانند با مشارکت دولت و بخش خصوصی در ایران شکل گیرند.

صنایع کوچک و متوسط دارای چند ویژگی مهم هستند. نخست آنکه دربرگیری زیادی دارند به‌گونه‌ای که یک برند در محصولات غذایی یا نساجی قادر است تا نام کالای ایرانی را در دنیا بر سر زبان‌ها بیندازد. روشی که صنایع فرش، پسته، خاویار و زعفران در پیش گرفته‌اند و توانسته‌اند این چهار کالای ایرانی را در دنیا به عنوان برند معرفی کنند.

رقابت‌پذیری با قابلیت صادرات بالا از دیگر ویژگی‌های صنایع کوچک است. کالاهای تولید شده در رشته صنایع کوچک و متوسط می‌توانند با جذب سرمایه‌های کم بیشترین اشتغال را ایجاد کرده و گردش مالی بزرگی را به وجود آورند. چرخه تولید و توزیع کالاهایی که در دسته صنایع کوچک و متوسط قرار می‌گیرد به گونه‌ای است که می‌تواند شبکه‌ای بزرگ از مشاغل غیر مستقیم را به وجود آورد و به صورت زنجیروار باعث اشتغال بسیاری از افراد در سطح کشور شود.

با توجه به این ویژگی‌ها، حال که اتحادیه اروپا نیز خواهان ماندن در برجام است، شاید وقت آن رسیده که سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در این صنایع صورت گرفته و سایر برندهای مطرح در این خصوص نیز با گرفتن شرکای معتبر و جذب سرمایه‌گذاری‌ها، ضمن نوسازی واحدهای خود، راه ورود به بازارهای جهانی را بیابند و بتوانند قراردادهای مختلفی را در این زمینه به امضا برسانند تا اثرگذاری تحریم‌ها در روابط تجاری آنان کم شود.

نظر بدهید