بررسی ارزهای دیجیتال و تاثیر آنها بر اقتصاد جهان و ایران

0
484

ناظراقتصاد: ارزهای دیجیتال سیستم جایگزین پرداخت و یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز و غیروابسته به دولتی مستقل می‌باشد. به‌عبارت دیگر یک ارز کاملا شخص به شخص (P2P)، مشتری محور و توزیع شده که ارزش آن توسط کاربرهای آن مشخص می‌شود و عملیات‌های خرید و فروش آن بر روی نرم افزارهای دارای منبع کد باز و قابل نصب بروی هر کامپیوتر و موبایلی انجام می‌گیرد. سیستم‌های پرداخت به صورت کلی و ارزها به طور خاص وابسته به ارزش آنها هستند.

اگرچه ارزهای رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای سرمایه گذاری و سودآوری رواج یافته اند اما اساساً در قیاس با پرداخت سنتی از طریق ارز رایج روشی جایگزین برای پرداخت هستند. معروفترین این ارزها بیت کوین می باشد که توسط شخص یا گروهی برنامه نویس ناشناس با عنوان ساتوشی ناکاموتو مفهوم اولیه آن در سال ۲۰۰۸ ارایه گردید تا تبادلات مالی شخص به شخص را آسان و نیاز به متمرکز بودن و مقامات نظارتی را حذف نماید (Nakamoto, 2008).

بیت کوین یک ارز دیجیتالی رمزنگاری شده است که باید توسط سیستم‌های رایانه و با استفاده از الگوریتم های پیشرفته‌ای استخراج یا ماینینگ شود. در ابتدای ماه جاری میلادی بهای بیت کوین حتی به مرز ۲۰ هزار دلار هم رسید.
این ارز دیجیتالی، برتری که نسبت به سایر ارزهای دیگر دارد آن است که توسط پلیس و نیروهای امنیت سایبری قابل رهگیری و پیگیری نیست و به همین دلیل است که بسیاری از کشورهای تحت تحریم های بین المللی همچون ونزوئلا و کره شمالی از بیت کوین و ارزهای دیجیتالی مشابه استفاده می کنند تا بدین ترتیب تحریم های تجاری و اقتصادی را دور بزنند.

در این گزارش به بررسی ارزهای دیجیتال و تاثیر آنها بر اقتصاد جهان و ایران خواهیم پرداخت. در این راستا ابتدا مفاهیم اولیه مربوط به ارزهای دیجیتال بیان می‌شود، سپس قانونی بودن یا نبودن این ارزها، رویکرد قانونگذاران کشورهای مختلف در رابطه با این ارزها، امکان تنظیم مقررات برای این ارزها و نهایتاً فواید ارزهای دیجیتال بر بستر بلاکچین شرح داده خواهد شد. نهایتا تاثیر این ارزها بر اقتصاد جهان و ارائه راهکارهایی برای اقتصاد ایران در رابطه با ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

گزارش «بررسی ارزهای دیجیتال و تاثیر آنها بر اقتصاد جهان و ایران»

 

نظر بدهید