تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۲ آبان ۹۶

0
296

بازار جهانی

• روز دوشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۶ دلار معامله شد. افت اندک شاخص دلار روند کم‌نوسان طلا بالاتر از سطح ۱۲۷۰ دلاری را رقم زد.
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۱ دلار معامله شد. شرایط احتیاطی با شروع نشست دو روزه فدرال رزرو و تحولات داخلی آمریکا روند کم‌نوسان طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری را تداوم بخشید. با وجود خوش‌بینی‌ به اجرایی شدن سیاست‌های کاهش مالیاتی ترامپ، تشدید تنش‌های داخلی واشینگتن در رابطه با اتهامات ارتباط نزدیکان ترامپ با روسیه شرایط احتیاطی را در بازارها رقم زد. نشست بانک ژاپن بدون تغییر نرخ بهره با افت ین ژاپن و کاهش نرخ تورم اروپا تا حدی از شاخص دلار حمایت کرد.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۷۶ دلار معامله شد و افت ۷/۰ درصدی را در اکتبر ثبت کرد. نوسان اندک شاخص دلار حرکت طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری را تداوم بخشید. رشد اشتغال بخش خصوصی آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها پیش از انتشار گزارش رسمی تا حدی از شاخص دلار حمایت کرد. با این وجود شرایط احتیاطی در کنار رشد تقاضای محافظه‌کارانه با حمله تروریستی نیوریورک نوسان اندک اونس طلا را رقم زد.
• طلا روز جمعه پس از انتشار آمار اشتغال ماهانه آمریکا که رشد ضعیفتر از حد انتظار اشتغالزایی در ماه گذشته را نشان داد، به بالاترین قیمت در حدود ۱۰ ماه گذشته صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک آخرین بار ۸.۲۰ دلار یا ۰.۶ درصد افزایش نشان داد و در ۱۳۳۰.۴۰ دلار بسته شد که بالاترین قیمت از ۲۷ سپتامبر سال گذشته بود. این فلز ارزشمند برای کل هفته ۰.۴ درصد رشد قیمت داشت و بیش از ۴ درصد رشد برای اوت ثبت کرد که بزرگترین رشد ماهانه از ژانویه بود.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۶ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۱۴ هزار تومان معامله شد. افت نرخ دلار در کنار تردیدها نسبت به اونس طلا عامل فشار بر قیمت سکه شد.
• روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد اندک هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۱۵ هزار تومان معامله شد. با وجود افت اندک نرخ دلار اما رشد اندک طلا در ساعات ابتدایی معاملات از سکه حمایت کرد. در بازار طلای جهانی، با شروع نشست دوروزه فدرال رزرو و سیگنال‌های متضاد در بازارهای سهام آمریکا (دستگیری نزدیکان ترامپ به اتهام ارتباط با روسیه اما خوش‌بینی به تصویب قوانین مالیاتی) شاهد روند کم‌نوسان طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری بودیم.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۱۹ هزار تومان معامله شد. پس از افت ۳۵ دلاری اونس طلا در ۳ هفته اخیر، در شرایط کنونی شاهد روند کم‌نوسان اونس طلا در سطح ۱۲۷۰ دلاری هستیم. همچنان آمار اشتغال آمریکا، نتیجه نشست فدرال رزرو و نتیجه نشست بانک مرکزی انگلیس عوامل اثرگذار بر اونس طلا هستند.
• هر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۵/۰ درصدی همراه شد. با وجود تقویت احتمال اجرایی شدن کاهش مالیات ترامپ، افت مقطعی شاخص دلار با تردیدها نسبت به نحوه اثرگذاری کاهش مالیات‌ها بر اقتصاد آمریکا، رشد طلا تا سقف ۲‌هفته (۱۲۸۴ دلار) را رقم زد. اما در ادامه انتخاب جرومی پاول، با چشم‌انداز تداوم سیاست‌های کنونی فدرال رزرو و احتمال ۸۵ درصدی افزایش نرخ بهره آمریکا در دسامبر و رشد اشتغال کمتر از پیش بینی‌ها روند کم‌نوسان طلا را در کانال ۱۲۷۰ دلاری تداوم بخشید. در بازار ارز نیز شاهد رشد تدریجی دلار هستیم. با وجود حمایت تقاضا، فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها مانع از رشد قابل‌توجه دلار است. در روزهای اخیر طلا در کانال ۱۲۷۰ دلاری نوسان داشت.

پیش‌بینی
• جوناتان باتلر، تحلیلگر میتسوبیشی پیش بینی کرد طلا پس از رشد ۴.۱ درصد در اوت، احتمالا افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. طلا از نظر فنی در یک روند صعودی قرار دارد. از سوی دیگر تداوم ابهامات نسبت به فعالیتهای هسته ای کره شمالی و اختلاف میان کنگره و کاخ سفید بر سر سقف بدهی، تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را تقویت خواهد کرد. شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای بزرگ در زمان بسته شدن قیمت طلا، ۰.۲ درصد رشد داشت در حالی که پس از انتشار آمار اشتغال با کاهش روبرو شده بود. این شاخص که در هر شش ماه گذشته کاهش داشته است، برای کل هفته تغییر چندانی نشان نداد.
• از نقطه نظر تکنیکال، بازار طلا روز جمعه در بالاترین قیمت معاملات روزانه بسته شد. بازار طلا در زمان گشایش معاملات جمعه اندکی کاهش یافت اما در سطح ۱۳۲۰ دلار حمایت کافی یافت تا روند حرکتش را تغییر داده و به افزایش به سطح بالاتر ادامه دهد. گزارش اشتغال ضعیف آمریکا نیز باعث اُفت دلار شد و به تسریع روند رشد قیمت طلا کمک کرد. با توجه به وضعیت دلار آمریکا که در برابر فشارهای منفی دست و پنجه نرم می کند، بازار طلا وضعیت خرید و نگهداری را پیدا کرده است. در حال حاضر سطح ۱۳۰۰ دلار کف بازار را تشکیل می دهد و در نتیجه، خریداران همچنان سود می برند. خریداران طلا همچنان از برتری فنی کوتاه مدت برخوردارند و قیمتها در نمودار روزانه در یک روند صعودی هشت هفته ای قرار دارند. برای خریداران طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، بالای سطح مقاومت فنی قدرتمند ۱۳۵۰ دلار است. برای فروشندگان طلا قیمت کوتاه مدت بعدی که باید شکسته شود، پایین سطح حمایت فنی قوی ۱۳۰۰ دلار است. نخستین مقاومت طلا در سطح ۱۳۳۴.۵۰ دلار که بالاترین قیمت روز جمعه است و دومین مقاومت این فلز در سطح ۱۳۴۰ دلار دیده می‌شود. نخستین حمایت طلا در سطح ۱۳۲۳ دلار که پایین‌ترین قیمت روز جمعه است و دومین حمایت این فلز در سطح ۱۳۱۰ دلار قرار دارد.

                                                    قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۲ آبان ۹۶
قیمت طلا

نظر بدهید