بیم‌ها و امیدها در بورس تهران

0
238

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس تهران روز گذشته با کاهش ۲۲۱۹ واحدی، عقب‌نشینی سه کانالی را تجربه کرد. افت ۱.۲ درصدی این نماگر در شرایطی رقم خورد که شناسایی سود در کنار عقب‌نشینی پول‌های تازه و تفکیک مسیر سهام پس از انتشار گزارش عملکرد شرکت‌ها موجب تشدید فشار فروش در بازار سهام شده است. در عین حال نزدیک شدن به زمان اعمال دور دوم تحریم‌ها سبب شده تا تردید و احتیاط بر معاملات سهام حاکم شود. موضوعی که در کاهش ارزش معاملات روزانه سهام منعکس شده است.

۱- اثرگذاری تحریم‌ها

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، نگرانی از تشدید ریسک‌های تجاری شرکت‌ها با نزدیک شدن به زمان اعمال دور دوم تحریم‌ها، سبب افزایش تردید و احتیاط میان معامله‌گران شده است. در این خصوص باید دو نکته مورد توجه قرار گیرد. اول آنکه احتمال کاهش فروش شرکت‌ها با اعمال دور جدید تحریم‌ها، دور از ذهن نیست اما اثر این عامل پیش از این در قیمت سهام منعکس شده است. به عبارت دقیق‌تر، کارشناسان در ماه‌های گذشته با در نظر گرفتن ریسک‌ های سیاسی، نسبت قیمت بر درآمد (P/ E) کمتری (حدود ۴ واحد) برای سهامی که از پشتوانه‌های بنیادی برخوردارند، در نظر گرفته بودند. امری که با فرض اثرگذاری تحریم‌ها بر میزان فروش شرکت‌ها اعمال شد. بر این اساس، سناریوی بدبینانه مربوط به تحریم‌ها پیش از این در بازار سهام لحاظ شده است و وزن‌دهی مجدد به این عامل، هیجان منفی کاذبی به معاملات تزریق می‌کند. علاوه بر این با نگاهی به رفتار سنتی بازارها مشاهده می‌شود همواره بازار ارز نسبت به مسائل غیراقتصادی، هوشمندتر عمل کرده است. این در حالی است که تا به این‌جای کار، واکنش شدیدی از سوی این بازار نسبت به آغاز دور جدید تحریم‌ها دیده نشده است. ضمن آنکه شنیده‌های اخیر از منابع مطلع تاکید می‌کند بسته جدید اروپا برای حفظ برجام، تا حد بسیار مطلوبی پاسخگوی خواسته‌های طرف ایرانی بوده است. به این ترتیب هرگونه خبری که به کاهش ریسک‌های سیستماتیک بینجامد، می‌تواند سبب چرخش مسیر سهام به سمت صعودی باشد.

۲- پتانسیل بورسی‌ها

از نگاه کلان نرخ ارز بالا از یک سو قدرت رقابت صنعت داخلی را تقویت می‌کند و از طرف دیگر سبب افزایش سودآوری صادرکنندگان می‌شود؛ امری که در نهایت می‌تواند سبب رشد و توسعه اقتصادی شود. در این میان نگاهی به عملکرد شرکت‌های سهامی نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از شرکت‌های سهامی را شرکت‌های کالایی و صادرات‌محور تشکیل می‌دهند. شرکت‌هایی که از طرفی نیم‌نگاهی به بازارهای جهانی داشته و از سوی دیگر از نوسان نرخ دلار در بازارهای داخلی تاثیر می‌پذیرند. بنابراین در نگاهی کلی، رشد نرخ دلار به لحاظ افزایش نرخ فروش شرکت‌ها، امری مثبت قلمداد می‌شود. به این ترتیب با توجه به سهم حداکثری شرکت‌های صادراتی، رشد نرخ دلار در مجموع به رشد بازار سهام می‌انجامد. با این حال در برخی موارد شاهد حرکت معکوس قیمت‌ها در این دو بازار هستیم. در این خصوص باید توجه داشت افزایش ریسک‌های سیاسی به افزایش نرخ‌ در بازار ارز می‌انجامد. به عبارتی دیگر به دنبال تشدید نگرانی‌های سیاسی، ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران به شکل محسوسی کاهش یافته و شاهد کوچ نقدینگی به سمت بازارهایی که از ریسک پایین‌تری برخوردارند، هستیم. این افزایش نرخ اما اثری عکس بر روند بازار سهام به جا می‌گذارد. در شرایط فعلی نیز عدم جهش قیمت‌ها در بازار ارز تاکید بر پیش‌خور شدن ریسک‌های سیستماتیک در نگاه سرمایه‌گذاران دارد.

۳- ریسک بازارهای جهانی

با توجه به سهم حدود ۶۰ درصدی شرکت‌های کالایی و صادرات‌محور در بورس تهران، رصد بازارهای جهانی از اهمیت قابل توجهی برای این شرکت‌ها و در مجموع بازار سهام برخوردار است. در این میان، طی روزهای پایانی هفته گذشته و در برهه‌ای که بازارهای داخلی در تعطیلی به سر می‌بردند، بازار نفت به دلیل ضعف تقاضا و همچنین تلاش عربستان سعودی و روسیه برای جبران کسری عرضه نفت ناشی از تحریم‌های ایران شاهد افت شدید قیمت‌ها بود (نفت WTI طی معاملات این هفته با افت بیش از ۵/ ۲ درصدی، ۶۷.۶ دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت). در این مدت بورس‌های جهانی نیز با ریزش قیمت‌ها مواجه شدند. امری که سبب شده تا برخی از کارشناسان از نگرانی‌های خود درخصوص شروع یک دوره رکود در اقتصاد جهانی سخن گویند که ریسکی اثرگذار بر روند قیمت سهام شرکت‌های کالایی بورس تهران است.

نظر بدهید