بررسی تحلیلی بازار سهام یک‌شنبه ۹۵/۰۹/۲۱

0
449

شاخص‌کل بورس با کاهش۳۲۴ واحدی به ۸۰.۹۲۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۱۹ میلیارد ریال (۵۳۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۹۱۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل۱.۶۰۲ میلیارد ریال بوده است.
معامله‌گران بازار سهام امروز شاهد معاملات کم حجم در بازار سهام بودند؛ بازاری که تحت تاثیر افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام و اصلاح قیمت‌ها در بازار فلزات اساسی برای سهم‌های کوچک بازار اقبال بیشتری نشان می‌داد. معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۱۷ واحد، پتروشیمی جم با ۶ واحد و پتروشیمی شازند با ۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۴۸۹ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۵۱۹ میلیون و ۶۳۱ هزار ریال در بیش از ۴۴ هزار و ۶۱۹ نوبت دادو ستد شد.
نمادهای پر بیننده معاملات امروز ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، آسان پرداخت پرشین،فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری سایپا، ملی صنایع مس ایران باروند نزولی، پالایش نفت تهران با روند صعودی به کار خود پایان دادند.
مجموع کل معاملات در روز جاری با افت شدیدی همراه بود به گونه ای که کاهش ۲۰ درصدی نسبت به روز قبل داشت. این موضوع که با افت ۳۲۴ واحدی شاخص همراه شده است، چشم انداز مناسبی را برای بازار سرمایه در بازه زمانی کوتاه مدت ترسیم نمی کند. علاوه بر این طی ماههای اخیر در حالی شاخص کل افزایشی بیش از ۸ هزار واحدی داشته است که پورتفوی اکثر سهامداران خرد کماکان با زیان همراه بوده و این سوال را در ذهن آنان بوجود می آورد که چگونه ممکن است شاخص کل رشدی بالاتر از ۱۰ درصدی داشته باشد لیکن تغییر محسوسی در میزان بازدهی آنان حاصل نگردیده باشد. این سوال مهمی است که مسوولان بورس می بایست پاسخگوی آن باشند. اگر هدف مسوولان و متولیان بازار سرمایه صرفاً شاخص کل باشد مسلماً در نهایت و با دیدی بلندمدت این موضوع به ضرر بازار سرمایه خواهد بود چراکه هدف صرفاً بالا نگه داشتن شاخص بوده و لذا منفعت سهامداران در اولویت قرار نداشته است. لذا شاهد فرار سرمایه ها از بازار خواهیم بود و کسب اعتماد مجدد سهامداران خرد و جذب سرمایه های آنها در بازار بورس بسیار دشوارتر از قبل خواهد بود.

نظر بدهید