تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه ۴ اسفند ۹۶

0
358

بازار جهانی
• روز سه شنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۴۷ دلار معامله شد. رشد ۱.۲ درصدی شاخص دلار از کف ۳ساله (روز جمعه) نوسان طلا در کانال ۱۳۳۰ دلاری را رقم زد. پیش‌تر با رسیدن نرخ بازدهی اوراق قرضه‌ آمریکا به سقف ۴ساله و تشدید فشار فروش در بازار اوراق، اونس طلا با رشد همراه شد. برنامه دولت آمریکا برای عرضه ۲۵۸ میلیارد اوراق قرضه با نگرانی‌ها از ریزش بازار اوراق مانع از افت قابل توجه طلا است.
• روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۳۰.۵ دلار معامله شد. رشد ۱.۵ درصدی شاخص دلار در چهار روز معاملاتی اخیر پس از رسیدن به کف ۳ساله، اونس طلا را وارد کانال ۱۳۲۰ دلاری کرد. پیش‌تر آمارهای مناسب اقتصادی آمریکا شامل اشتغال کامل، مسکن و رشد نرخ تورم، احتمال افزایش نرخ بهره را به ۴ بار (از ۳بار) در سال جاری افزایش داده است. اما نگرانی‌ها از ریزش بازارهای سهام با چشم‌انداز رشد هزینه‌های مالی شرکت‌ها و کاهش سودآوری و چشم‌انداز ریزش بازار اوراق با رسیدن نرخ بازدهی اوراق قرضه با سررسید ۱۰ساله به سقف ۴ساله با رشد تقاضای محافظه‌کارانه مانع از افت قابل توجه طلا شد.
• روز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۳۲۹.۹ دلار معامله شد. روز جمعه با بازگشت شاخص دلار به مدار صعودی، طلا زیر سطح ۱۳۳۰ دلار نوسان داشت. در صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو، چشم‌انداز شتاب گرفتن رشد نرخ تورم، اما دورنمای افزایش نرخ بهره ۳ بار در سال جاری (در مقابل پیش‌بینی موسسات از ۴ بار افزایش) ارائه شده است. رشد نرخ دستمزدها همزمان با خروج آرام از سیاست‌های انبساطی با تشدید نگرانی‌ها از شتاب گرفتن رشد نرخ تورم و بالا رفتن قیمت‌گذاری سهام و چشم‌انداز رشد هزینه‌های مالی (با رشد نرخ بهره) پیش‌تر تشدید فروش در بازار سهام و فشار فروش در بازار اوراق قرضه را رقم زد. با وجود حمایت رشد نرخ تورم از طلا (به‌عنوان پوشش ریسک در مقابل رشد نرخ تورم) تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا فشار را بر طلا حفظ کرده است.

بازار ایران
• روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۳۸ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۰۳ هزار تومان معامله شد. افت ۷۰ تومانی نرخ دلار در شرایط تعطیلی بازار طلای جهانی، بر سکه فشار آورد.
• روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۵ هزار تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۴۹۰ هزار تومان معامله شد. افت نرخ دلار در کنار کاهش طلای جهانی در ۶ روز متوالی قیمت سکه را با افت ۱۰۳ هزار تومانی مواجه کرد.
• هر سکه طرح جدید با افت هفتگی ۹/۴ درصدی به قیمت یک میلیون و ۴۸۸ هزار تومان معامله شد. افت نرخ دلار در کنار افت طلای جهانی بر سکه فشار آورد. رشد ۴/۱ درصدی نرخ دلار در ۲ هفته اخیر از کف ۳ساله، افت بیش از ۲۰ دلاری طلا را رقم زده است. همچنان روند نرخ دلار و نوسان بازارهای سهام بر طلا اثرگذار است. در بازار ارز نیز رشد نرخ دلار تا ۲۴ بهمن تا سقف یک میلیون و ۵۹۳ هزار تومان را رقم زد. اما در ادامه فشار عرضه و تعیین نرخ دلار از سوی صرافی بانک‌ها و برخورد جدی با دلالان ارزی، افت ۴۲۰ تومانی دلار را از سقف رقم زد و سکه را با افت ۱۰۵ هزار تومانی در ۷ روز معاملاتی اخیر مواجه و زیر کف یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داد.

پیش‌بینی
• به گزارش رویترز پس از آنکه امروز ارزش دلار به بیشترین میزان یک هفته گذشته رسید قیمت طلا کاهش یافت. از سوی دیگر بررسی پیش‌نویس‌های نشست فدرال رزرو آمریکا حاکی از این است که مسئولان این بانک تمایل دارند روند افزایشی نرخ بهره را حفظ کنند. پیش‌بینی می‌شود، به دلیل تقویت ارزش دلار در بازار جهانی طلا بدترین عملکرد هفتگی را طی سال جاری تجربه کند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۴ اسفند ۹۶

طلاقیمتنوسان(نسبت به هفته قبل)
اونس جهانی۱۳۲۹.۹ دلار۲۱.۴ درصد کاهش (۱۸.۷ دلار)
هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخل۱.۴۳۸.۵۲۰ ریال۳.۲ درصد کاهش (۴۸۴۸۰ریال)

 

نظر بدهید