خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۳ تیر

0
680

? در پایان معاملات هفته منتهی ۱۳ تیر ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۱۱۶۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۱۲۴۹۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۹۵۴ واحد افزایش به رقم ۸۲۶۰۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۸۲۸ واحد افزایش عدد ۲۲۵۱۸۹ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲/۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۸/۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۸۰۸۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۹ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۷۰۱۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۰۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵۰ درصد و ۴۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۰۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۲۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۳ درصد و ۱۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? شاخص کل بورس تهران طی معاملات هفته گذشته رشد یک‌درصدی را به ثبت رساند. قیمت‌ها پس از اصلاح چند روزه، از میانه هفته قبل و پس از انتشار خبر راه‌اندازی بازار دوم و ارائه بسته پیشنهادی اروپا بر مدار رشد قرار گرفتند. با این حال، ابهام در نحوه اجرای بازار ثانویه ارز در کنار اخبار «مایوس‌کننده‌ای» که از اروپا مخابره می‌شود می‌تواند معاملات سهام را طی این هفته تحت‌الشعاع قرار دهد. شفاف‌شدن نحوه معاملات ارزی در بازار دوم و همچنین نتیجه نشست مشترک ایران با پنج عضو حاضر در برجام و همچنین محدودیت‌های مجدد چین در حوزه محیط‌زیست می‌تواند مسیر نقدینگی در سهام را طی هفته پیش‌رو تعیین کند. از سوی دیگر، تداوم روند نزولی قیمت فلزات پایه-حرکت مس و روی به کف یکساله- با آغاز جنگ تجاری بین آمریکا و چین از رویدادهای مهمی است که سهام وابسته را متاثر می‌کند.

شاخص کل بورس

? فضا همچنان برای ادامه مسیر پر تلاطم سهام و دیگر بازارها مهیا است. آغاز مذاکرات ایران با ۱+۴ برای رسیدن به راه‌حلی جامع جهت مقابله با اثر خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام بر اقتصاد کشور محور اصلی این مذاکرات است. تا لحظه تنظیم این گزارش اخبار دقیقی از این موضوع در دسترس نبود اما به نظر می‌رسد نباید در انتظار ارائه راهکاری فوری در مواجهه با کارشکنی‌های آمریکا بود. در این میان قلدربازی ترامپ تنها به برجام محدود نمی‌شود و شعاع اثر این موضوع سرانجام آغاز رسمی جنگ تجاری را به دنبال داشت. بر این اساس آمریکا بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات کالا از چین تعرفه اعمال کرد. در اقدامی متقابل چین نیز بر ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه سنگین اعمال کرده است. این موضوع بازار جهانی را نگران ساخته و ریزش ارزش سهام و همچنین کالاها را طی روزهای اخیر به دنبال داشته است.

? در پرده سوم نیز سیاست‌های داخلی همچنان‌ روی ریل منطق سوار نشده است. تعیین دستوری نرخ ارز همچنان برای سیاست‌گذار یک رویه است بار دیگر به دنبال اعمال نرخ‌های دستوری در بازار دوم ارز هستند. در حالی‌که امید به کشف نرخ بازار دوم ارز در بورس (معامله حواله‌های ارزی میان صادرکننده و واردکننده) و به‌صورت شفاف وجود داشت اما نشانه‌ها حاکی از این است که این مهم از دستور سیاست‌گذار خارج شده است. سیاست‌گذار همچنان به این باور نرسیده است که اگر خود درمسیر درست گام برندارد، بازار به اجبار وی را به این مسیر سوق خواهد داد و مشکل اینجا است که ضربه وارده از سمت اجبار بازار می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. معاملات بورس تهران در هفته جاری متاثر از این عوامل یادشده می‌تواند با تشدید نوسانات همراه باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? جنگ تجاری موضوع نگران‌کننده‌ای است که از ماه‌های پایانی سال گذشته نشانه‌های اولیه از آن مشاهده شد. پس از ماه‌ها رایزنی‌ بی‌فایده سرانجام آمریکا به‌صورت رسمی جنگ تجاری را آغاز کرد. بر این اساس بر ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه‌های سنگین اعمال شد. چین نیز در جواب این کارشکنی‌ ترامپ بر ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده است. آغاز جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی جهان نگرانی را میان کل اقتصاددانان تشدید کرده است. بعضی از اقتصاددانان به این موضوع اشاره می‌کنند که وضعیت کنونی ضربه کوچکی را به اقتصاد طرفین و جهان وارد می‌کند اما اگر این روند ادامه پیدا کند باید در انتظار ضربه سنگین از این جناح بود.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل بورس و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید