برنامه دولت برای اشتغال‌زایی دانش‌بنیان

0
587

ناظر اقتصاد: براساس هدف‌گذاری‌های انجام‌شده در برنامه ششم توسعه، تا چشم‌انداز ۱۴۰۰سالانه ۷۵۰هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار می‌شود، ازاین‌رو دولت مکلف است به‌گونه‌ای برای اشتغال‌زایی برنامه‌ریزی کند که علاوه بر جذب این نیروهای تازه‌وارد، بخشی از جمعیت ۳.۲میلیون نفری بیکاران فعلی نیز مشغول به‌کار شوند تا در سال پایانی برنامه نرخ بیکاری به ۸.۶درصد برسد. آمارهای منتشر‌شده از تحولات بازار کار کشور حاکی از این است که دولت‌های یازدهم و دوازدهم توانسته‌اند به‌طور میانگین به‌اندازه ورودی بازار کار اشتغال ایجاد کرده و نرخ بیکاری را در محدوده ۱۲درصد حفظ کنند اما در سال‌جاری، هدف‌گذاری دولت بر ایجاد یک‌میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی متمرکز شده و منابع کلانی نیز برای تحقق این برنامه مدنظر قرار گرفته است. در این وضعیت، اغلب دستگاه‌های دولتی برنامه‌هایی برای ایجاد اشتغال جدید معرفی کرده‌اند و با امضای تفاهمنامه با وزارت کار، مسئولیت پیگیری و تحقق این برنامه‌ها را بر عهده گرفته‌اند. در آخرین مورد ازاین‌دست اقدامات، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری متعهد شده ‌برنامه اشتغال ۱۲۴هزار و ۷۰۰نفری در سال‌جاری را به سرانجام برساند که تفاهمنامه آن دیروز میان این معاونت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید.

هدف‌گذاری برای اشتغال دانش‌بنیان

براساس برنامه‌ریزی، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با ۱۸۰۰میلیارد تومان تسهیلات و ۲۲۰میلیارد تومان کمک بلاعوض، در قالب ۶زیربرنامه، ۶۴هزار و ۲۰۰فرصت شغلی مستقیم و ۶۰هزار و ۵۰۰فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد. طبق برآوردهای این معاونت، با اختصاص تسهیلات ۱۲۰۰میلیارد تومانی برای ارتقای مقیاس تولید و اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند، ۲۵هزار فرصت شغلی مستقیم و ۲۰هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد شد. همچنین تخصیص ۲۰میلیارد تومان کمک بلاعوض به برنامه‌های به‌هم‌رسانی عرضه و تقاضای نیروی انسانی تحصیل‌کرده قادر است ۱۰هزار فرصت شغلی مستقیم برای جامعه هدف مهیا کند. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برنامه‌ریزی کرده است با اختصاص ۳۰۰میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه صنایع خلاق با تمرکز بر نوآوری در مدل‌های کسب‌وکار و ارتقای صنایع فرهنگی، ۲۵هزار فرصت شغلی مستقیم و ۳۵هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد کند.

همچنین این معاونت درنظر دارد با اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان کمک بلاعوض به حوزه پلتفرم بازارسازی برای تجهیزات ساخت داخل ۲۵۰۰فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند و در برنامه توسعه ۶محصول تحول‌آفرین دانش‌بنیان را نیز با تخصیص ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار ۲۲۰۰فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم فراهم آورد. براساس این برنامه‌ها ۳۰۰میلیارد تومان تسهیلات نیز صرف حضور شرکت‌های خصوصی و بخش‌های بزرگ اقتصادی در عرصه نوآوری خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود به ایجاد ۵هزار فرصت شغلی بینجامد.

یک میلیارد دلار برای حمایت از اشتغال موجود

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در مراسم امضای تفاهمنامه برنامه اشتغال میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: دولت در تمام حوزه‌های سیاستگذاری نهایتا یک‌میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی درنظر گرفته و ۳ هزار میلیارد تومان بودجه برای این کار تخصیص داده است که برنامه‌های آن به‌صورت تخصصی تدوین شده و در تمام استان‌های کشور اجرایی خواهد شد. محمدباقر نوبخت افزود: در اجرای این برنامه‌ها رقابتی میان استان‌ها به‌وجود می‌آید و هر استانی فعال‌تر باشد، بودجه بیشتری دریافت خواهد کرد. او همچنین به برنامه دولت برای حفظ اشتغال موجود در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: به‌دنبال اعمال تحریم‌های جدید و فشاری که قرار است از این محل به حوزه تولید وارد شود، دولت با تصویب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، معادل ریالی یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه را برای صیانت از اشتغال موجود اختصاص می‌دهد که قرار است تخصیص آن در قالب ۵بسته جبرانی در دستور کار قرار گیرد.

اشتغال‌زایی دانش‌بنیان

نظر بدهید