بازدهی بازار‌ها در ۷‌ماه امسال

دلار، طلا و بورس بیشترین بازده 7ماهه را نصیب سرمایه‌گذاران کردند

0
284

ناظر اقتصاد: هرچند آمارها نشان می‌دهند به‌دنبال نزول قیمت دلار، رشد قیمت در بازار‌های طلا و بورس هم متوقف شده اما همچنان دلار با ۱۸۰درصد رشد از ابتدای سال تاکنون بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است و بعد از آن، بازده بازار طلا و بورس به‌ترتیب با ۱۶۴و ۸۸درصد رشد قرار دارد.

همزمان با نزول قیمت دلار بازده بازار طلا و سهام هم کاهش یافت. مطابق با آمار موجود قیمت هر دلار ایالات متحده آمریکا که یک‌ماه قبل تا مرز ۱۹هزار تومان پیشروی کرده بود اکنون به محدوده ۱۴هزار تومان رسیده یعنی بازده دلار که در آن مرحله از مرز ۲۰۰درصد هم پیشروی کرده بود اکنون به ۱۸۲درصد رسیده، این نزول بر روند بازار‌های طلا و بورس هم اثر گذاشته و به کاهش بازده بازار منجر شده، بر همین اساس مقدار بازده بورس که در شهریور‌ماه به مرز ۱۰۰درصد رسیده بود به محدوده ۸۸درصد بازگشته است.

در این مدت همچنین مقدار بازده سکه هم کاهش یافته به‌طوری که بازده بازار ۲۰۰درصدی هم هم‌اکنون به ۱۶۴درصد رسیده است. در این مدت تنها بازاری که با کاهش بازده مواجه نشده اما بازده‌اش همچنان کمتر از سایر بازار‌هاست بازار مسکن است. مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی قیمت هر متر مسکن در شهر تهران از اول امسال تاکنون به‌طور میانگین ۵۵درصد افزایش یافته، با این حال این مقدار رشد کمتر از مقدار رشد بازار‌های طلا، ارز و بورس بوده است.

صنایع پر بازده بورس

اطلاعات آماری از وضع معاملات بازار سهام از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد بیشترین بازده بازار سهام در این مدت مربوط به گروه استخراج کانی‌های فلزی بوده و سهامداران این گروه در این مدت ۱۸۵درصد سود کرده‌اند. بعد از این صنعت گروه فرآورده‌های نفتی که عمدتا شامل پالایشگاه‌ها می‌شود با ۱۴۸درصد رشد در جایگاه دوم قرار گرفته و بعد از آن صنعت استخراج زغال‌سنگ با رشد ۱۲۸درصدی در جایگاه سوم بورس ایستاده است. در این مدت همچنین ارزش کل سهام شرکت‌های بورس ۸۰درصد رشد کرده و از ۳۸۲هزار میلیارد تومان به ۶۸۸هزار میلیارد تومان رسیده است.

نظر بدهید