بدهی بزرگترین بدهکار بانکی به سیستم بانکی چقدر است؟!

0
271

ناظراقتصاد: سال‌ها است که دولت به خاطر میزان بدهی‌اش به سیستم بانکی به عنوان بزرگترین بدهکار بانکی شناخته می‌شود. طبق آخرین گزارش‌های بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی که شامل بدهی دولت و شرکت‌ها و موسسات دولتی به سیستم بانکی است در آذر ماه سال جاری نسبت به ابتدای سال ۱۶.۱ درصد رشد داشته است. به گزارش تابناک، گزارش اخیر بانک مرکزی که آمارهای مربوط به آذر ماه سال ۹۶ را منتشر نموده است نشان می دهد که بدهی بخش دولتی به “سیستم بانکی” به ۲۵۵.۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. این بدهی در اسفند ماه ۱۳۹۵ حدود ۲۱۹.۷ هزار میلیارد تومان بوده است که این عدد نشان می‌دهد در آذر ماه ۹۶ نسبت به ابتدای سال میزان بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی رشد ۱۶.۱ درصدی داشته است. رشد بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در آذر ماه ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱.۸ درصد بوده است.

بدهکار بانکی

همانگونه که عنوان شد بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی به دو بخش تقسیم می‌شود. از میزان ۲۵۵.۱ هزار میلیارد تومان، سهم بدهی دولت به سیستم بانکی ۲۲۷ هزار میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و موسسات دولتی ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

در اسفند ماه ۹۵ میزان بدهی دولت به سیستم بانکی ۱۸۵.۷ هزار میلیارد تومان بوده که این نشان می‌دهد میزان بدهی دولت در آذر ماه ۹۶ نسبت به ابتدای سال ۲۲.۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶.۳ درصد رشد نموده است.

همچنین در اسفند ماه ۹۶ میزان بدهی موسسات و شرکت‌های دولتی به سیستم بانکی ۳۳.۹ هزار میلیارد تومان بوده که این میزان در آذر ۹۶ با رشد منفی ۱۷.۴ درصدی نسبت به ابتدای سال رو به رو شده است.

شایان ذکر است که مطابق با همین گزارش، بدهی بخش دولتی به “بانک مرکزی” در نه ماهه سال ۹۶ با رشدی ۱۰ درصدی نسبت به اسفند ۹۵ به ۶۳.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. از این میزان بدهی سهم دولت ۳۸.۳ هزار میلیارد تومان و سهم موسسات و شرکت‌های دولتی ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است. بدهی دولت به بانک مرکزی نسبت به اسفند ۹۶ حدود ۴۰ درصد و نسبت به آذر ۹۵ حدود ۸ درصد رشد داشته است. بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی به بانک مرکزی نسبت به اسفند ۹۵ منفی ۱۷.۱ درصد و نسبت به آذر ۹۵ منفی ۲.۵ درصد کاهش داشته است.

بانک, بدهکار بانکی

با توجه به آمار بالا می‌توان گفت که بخش عظیمی از منابع سیستم بانکی در دستان دولت می‌باشد و به نوعی اصلی‌ترین مقصر انجماد دارایی‌های سیستم بانکی، دولت‌ها بوده‌اند. بخشی از این بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی به این موضوع باز می‌گردد که دولت‌ها به دلیل ناتوانی در تامین بودجه عمومی مجبورند به بانک‌ها روی بیاورند. پرداخت وام به بخش دولتی باعث می‌شود تا با توجه به محدود بودن منابع بانکی، منابع کافی برای پرداخت وام به بخش خصوصی در اختیار بانک‌ها نباشد. متاسفانه روند بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی نیز به گونه‌ای است که سال به سال، این بدهی رشد پیدا می‌کند هر چند که به گفته برخی مسئولان، این رشد نسبت به گذشته کمتر بوده باشد.

نظر بدهید