بهای نفت به ١۵٠ دلار می‌رسد؟

0
233

ناظر اقتصاد : خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه نوشت: کارشناسان برجسته حوزه انرژی معتقدند که قیمت نفت در ماه‌های آتی به سطح تاریخی خود باز خواهد گشت و احتمال دارد که افزایش بهای نفت به ١۵٠ دلار رخ دهد.

رویترز در مصاحبه با کارشناسان ارشد اقتصادی درباره سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه کشورها از جمله ایران نوشت: «پیر آندوراند» تاجر و موسس اداره سرمایه‌گذاری آندوراند می‌گوید که ظرفیت مازاد تولید نفت در کشورهای عضو اوپک به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. انتظار می‌رود با مشکلاتی جدی مواجه شویم.

«ژان لوئیس لومی» مدیر ارشد موسسه مالی «وست بِک» انگلیس هم در این رابطه معتقد است: ارزیابی ما این است که تا ماه نوامبر بین ١,٣ تا ١.۴ میلیون بشکه از تولید نفت روزانه را از دست بدهیم. این ارزیابی برمبنای آن است که امریکا چند استثنای موقت هم برای تحریم‌های ایران در نظر بگیرد.

«ویل اسمیت» دیگر کارشناس اقتصادی این موسسه هم با پیش‌بینی رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای ١۵٠ دلار ظرف مدت ١٢ تا ١٨ ماه گفت: احتمال می‌رود تولید نفت ونزوئلا هم که با بحران اقتصادی دست به گریبان است به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد. وی افزود: احساس نمی‌کنیم که عموم سرمایه‌گذاران هنوز به این موضوع ورود کرده باشند و تنها برخی به تازگی توجه نشان داده‌اند و این مساله همه را شوکه خواهد کرد.

کارشناسان پیش از این هم درخصوص پیامدهای تحریم ایران بر بازار جهانی انرژی هشدار داده بودند. اخیرا آژانس بین‌المللی انرژی هم در گزارشی با بررسی پیامد تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر بازار جهانی نفت، هشدار داده بود که این اقدام می‌تواند مشکلی جدی برای حفظ تولید در سطح فعلی ایجاد کند. این نهاد نوشته بود که این تحریم‌ها «ممکن است به قیمت از دست رفتن ظرفیت کافی برای تولید مازاد منجر شود» و «چشم‌انداز بازار را تحت تاثیر قرار دهد.» در خواست آمریکا از کشورها برای جلوگیری از خرید نفت ایران با مخالفت جدی خریداران بزرگ نفت ایران از جمله چین و هند مواجه شده است. در آستانه بازگشت تحریم‌های امریکا، واردات نفت هند از ایران حتی در ماه جولای (تیر- مرداد) با رشد ٣٠ درصدی به رکورد ٧۶٨ هزار بشکه در روز رسیده است. برمبنای ارزیابی‌های صورت گرفته، چین هم در ماه‌های ژانویه تا مه (دی ٩۶ تا خرداد ٩٧) به‌طور میانگین روزانه ٧١٨ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، نزدیک به ١٠ درصد افزایش داشته است. اخیرا حتی پس از خروج شرکت فرانسوی توتال از کنسرسیوم بین‌المللی برای توسعه فاز ١١ پارس‌جنوبی، شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) سهم این شرکت را در اختیار گرفت و به کار ادامه داد.

افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: دولت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را افزایش می‌دهد اما هنوز رقم آن مشخص نشده است. حاشیه‌های نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تمامی ندارد و هر از چندگاهی، شایعه و خبری در این باره منتشر شده و بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روز دوشنبه نیز با انتشار نامه‌ای در فضای مجازی ادعا شد که نرخ خوراک پتروشیمی‌ها که پیش از این توسط دولت، ٣٨٠٠ تومان تعیین شده بود، همچنان تداوم خواهد داشت که پیگیری‌ها نشان می‌دهد، چنین موضوعی واقعیت ندارد و رایزنی‌ها برای تغییر این نرخ همچنان ادامه دارد.

احمد مهدوی ابهری سه‌شنبه درباره شایعه مطرح شده مبنی بر محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به نرخ ٣٨٠٠ تومان افزود: زمانی‌که دولت، پتروشیمی‌ها را مجاز می‌کند تا درآمد خود را به نرخ بازار ثانویه به فروش برسانند، به‌طور مسلم نرخ خوراک آنها نیز تغییر می‌کند. وی یادآور شد: نرخ ٣٨٠٠ تومان خوراک پتروشیمی‌ها مربوط به گذشته است و افزایش می‌یابد.

هیات وزیران در زمان نوسان شدید نرخ ارز در خرداد ماه امسال با هدف ترغیب پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز صادراتی در بازار، نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی در سال ٩٧ را بر مبنای دلار ٣٨٠٠ تومانی تعیین کرد. طبق این تصمیم قرار بود که پتروشیمی‌ها ارز صادراتی را به نرخ رسمی ۴٢٠٠ تومان در سامانه نیما عرضه کنند، اما دولت در بسته جدید ارزی، پتروشیمی‌ها را مجاز کرد که ارز صادراتی را در بازار ثانویه به فروش برسانند، بر این اساس، انتظار می‌رود که نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز افزایش یابد. پتروشیمی‌ها سالانه حدود ١٣ میلیارد دلار برای کشور درآمد ارزی کسب می‌کنند که در شرایط کنونی که باید ارز مورد نیاز واردات انواع کالاها به جز کالاهای اساسی از این محل تامین شود، توجهات بیش از پیش به آنها دوخته شده است.

نظر بدهید