وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت | بهبود شاخص کل بورس

0
1941

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۴۴۰ واحدی به ۹۳.۶۰۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۷۵ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۷۵۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۲۷ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۴ واحد، پالایش نفت بندرعباس با ۴۳ واحد و فولاد خراسان با ۳۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۲، مخابرات ایران با ۹ واحد و سرمایه گذاری پتروشیمی کرمانشاه با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۴۳ میلیون و ۸۱۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۰۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۷۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۴۷، خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۵ فرآورده‌های نفتی و با ۹۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با غلبه تقاضا بر عرضه سهام در اغلب نمادهای معاملاتی و حتی صف‌نشینی برخی تک سهم‌ها روبرو شد که توئیت ترامپ در آستانه اعلام مواضع امریکا پیرامون ماندن یا نماندن بر سر پیمان برجام باعث شد، تا بازار سهام با تحلیل‌های امیدوارکننده‌ای روبرو باشد. برخی تحلیل‌ها بر این سناریو پی‌ریزی می‌شود که توئیت رئیس جمهور آمریکا حاکی از عقب‌نشینی وی از پیمان برجام و به تبع آن احتمالا امتیاز دوباره ایران در مذاکره با ۶ کشور جهان است. سناریوی دیگر نیز حاکی از باقی ماندن شاکله کنونی برجام و تداوم مذاکره بر سر سایر دغدغه‌ها با چارچوبی جدید حکایت دارد. با وجود اما و اگرهای بسیار اما در ساعات پایانی بازار امروز حجم عرضه در نمادهای مختلف مانع از تثبیت قیمت‌ها در سقف کامل مثبت قیمتی شد.

نظر بدهید