وضعیت بورس امروز شنبه ۲۲ اردیبهشت | رشد شاخص کل بورس

0
3519

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۰۰ واحدی به ۹۳.۸۹۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۶۰ میلیاردریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۹۴۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۵۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خوزستان با ۴۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ واحد و پتروشیمی جم با ۲۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۴، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۵ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۵۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۵۵۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۵۷ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۱ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۵۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۶، خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۶ فرآورده‌های نفتی و با ۹۰ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی نظاره‌گر تابلوی معاملات سهام بودند که علی‌رغم فشار فروش در اغلب نمادهای معاملاتی، اما حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌های تثبیت و توسعه مانع برهم خوردن تعادل بازار شد. به نظر می‌رسد، با کنار رفتن تبعات روانی ناشی از اخبار پیرامونی برجام در روزهای اخیر بازار سهام به لطف حامیان حقوقی خود تلاش می‌کند، تا برای سهامداران وفادار مانده به این بازار همچنان حرفی برای گفتن داشته باشد. اهالی تالار شیشه‌ای در هفته گذشته شاهد حمایت همه‌جانبه و خریدهای سنگین معامله‌گران حقوقی به‌خصوص در جریان معاملات آخرین روز کاری هفته مزبور بودند. این معاملات رکوردی جدید در کارنامه بازیگران بازار برجای گذاشت. بازار سهام هفته گذشته را تحت تاثیر اخبار سیاسی و تصمیم‌گیری درخصوص برجام با نوسانات زیادی پشت‌سرگذاشت و در نهایت بازدهی ۰.۱ درصدی در کارنامه هفتگی شاخص بورس به ثبت رسید.