وضعیت بورس امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت | افزایش شاخص کل بورس

0
1911

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۳۸ واحدی به ۹۴.۷۰۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۷۴ میلیاردریال (۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۳۵۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۲۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۶ واحد، ایران خودرو با ۳۴ واحد و سایپا با ۳۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۷، بانک کارآفرین با ۷ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۹۵ میلیون و ۴۸۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۶۴۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۶ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۶ نماد (معادل۸۶ %تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۲۲۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۵۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۶۶، فلزات اساسی با ۲۲۱ و بانک ها با ۹۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

به نظر می‌رسد پس از نوسان پردامنه قیمت سهام در هفته گذشته با فشار ریسک سیاسی، اکنون عوامل حمایت‌کننده از سهام راه خود را باز کرده است. در واقع، مشخص‌ شدن سرنوشت توافق هسته‌ای و عبور از بلاتکلیفی چندماهه در کنار اصلاح قیمت‌ها، به خصوص در سهام کالایی طی سه ماه گذشته تا حدودی خیال سهامداران را آسوده کرده است. بررسی جزئیات معاملات در سه روز گذشته نیز حاکی از شکل‌گیری روند عادی در بازار است که در حجم معاملات و تحرکات سهامداران خرد و عمده بازار دیده می‌شود. هفته گذشته پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، شاهد فشار سنگین و کم‌سابقه فروش از سوی معامله‌گران حقیقی بودیم. یکی از ویژگی‌های معاملات در روزهای اخیر توجه فعالان به سهامی است که تاثیرپذیری کمتری از مخاطرات کلان و بازارهای جهانی دارند یا به عبارت دقیق‌تر تاثیر مستقیمی از این ناحیه نمی‌پذیرند.

 

نظر بدهید