وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت | بهبود شاخص کل بورس

0
2973

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۴ واحدی به ۹۴.۹۴۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۲۶ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۴۲۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۵۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۷۳ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۷ واحد و فولاد خوزستان با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۳۰، سایپا با ۲۸ واحد و ایران خودرو با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۴۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۶۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل۸۳ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۴۰، فلزات اساسی با ۲۰۱ و محصولات شیمیایی با ۱۲۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی به مدد بازارگردان‌ها و حمایت حقوقی‌های حامی شاخص بورس شاهد تقویت نماگرهای این بازار بودند که با وجود صف‌های خرید در گروه خودرویی‌ در روز گذشته، امروز این گروه با ریزش‌ قیمت سهام مواجه شد. در این بین، صف‌های خرید و فروش آنی در گروه‌های مختلف باعث شده تا رفتار حاکم بر بازار سهام مبتنی بر نوسان‌گیری شود. وضعیت شفافیت و راستی‌آزمایی در صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی در حالی نیازمند به روزرسانی و استفاده از ابزارهای کارآمد نظارتی است که همچنان حساب‌سازی و ایرادهای اساسی در سرفصل‌های حسابداری شرکت‌های بورسی دیده می‌شود. گروه خودرویی‌ها که همزمان با زمزمه افزایش نرخ در کنار آغاز پیش‌فروش برخی محصولات پرطرفدار طی روز اخیر در صف خرید پرحجمی روبه‌رو شدند، امروز به یکباره با صف فروش سهام و ریزش قیمت‌ها مواجه شدند، چنین وضعیتی از نگاه معامله‌گران حرفه‌ای با عنوان صف‌های گاوی و ریزش‌های خرسی یاد می‌شود، بازاری که به نظر می‌رسد صف‌های خرید و فروش آن بیش از آنکه از تئوری‌های مالی تبعیت کند، ناشی از انگیزه‌های رمه‌وار است.

نظر بدهید