گزارش بورس شنبه۱۳ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
329

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد:  شاخص کل بورس با افزایش ۲۳ واحدی به ۸۷.۸۶۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۶۶ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۶۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۱۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۰ واحد، بانک ملت با ۲۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مپتروشیمی پردیس با ۲۹، پالایش نفت اصفهان با ۲۲ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱میلیاردو ۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۸۳۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۱، محصولات شیمیایی با ۱۳۴ و فرآورده های نفتی با ۱۲۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروزدرحالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام به پشتوانه بازارگرمی برخی حقوقی‌ها بودند که تک‌سهم‌های بازار دومی در کانون توجه خریداران قرار گرفتند، این در حالی است که شاخص کل بورس در آستانه سقف تاریخی خود قرار گرفته است. در این بین گزارش‌های نه چندان خوشایند شش ماهه شرکت‌های بزرگ بورسی باعث شده تا همچنان بازار سهام به سمت سهم‌های کوچک اقبال نشان دهند، در این سهم‌ها موضوع هموارسازی سود در گزارش‌های برآوردی و عملکردی در کنار تکاپوی مدیران بنگاه‌ها برای دستیابی به جریان نقد عملیاتی در شرکت از طریق متورم شدن سود برآوردی در بودجه که با هدف دستیابی به تسهیلات بانکی و توثیق سهام دنبال می‌شود، برای عموم معامله‌گران قابل تأمل است.

نظر بدهید