گزارش بورس سه‌شنبه ۱۶ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
207

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصادشاخص کل بورس با افزایش ۳۹ واحدی به ۸۷.۸۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۱۱ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۴۳ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۵۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۵۵ واحد، پالایش نفت تهران با ۳۱ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۳۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۳۵، ملی صنایع مس ایران با ۱۸ واحد و گروه مپنا با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۴۷ میلیون و ۸۳۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۹۱۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۹۳، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۹ و محصولات شیمیایی با ۱۱۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

از اواسط شهریورماه سال جاری و با شکل‌گیری پیگیری‌های دولت و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، این انتظار در میان فعالان بازار شکل گرفت که بورس به زودی میزبان نقدینگی تازه‌نفس خواهد بود. در عمل اما ارزش نازل معاملات بورس این موضوع را تایید نکرد. ارزش معاملات روزانه معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورس تهران همچنان در همان محدوده ۱۰۰میلیارد تومان قرار دارد و تنها در برخی جلسات معاملات (مانند روزهایی که بورس عرضه‌های اولیه دارد) رشدی محسوس را تجربه می‌کند. انحراف قابل توجه قیمت‌های جهانی فلزات و همچنین قیمت‌ها در بورس کالا از نرخ‌های مفروض در بودجه شرکت‌ها همچنان قابل توجه است و ثبات قیمت‌های جهانی در محدوده‌های فعلی می‌تواند سودآوری شرکت‌های گروه فلزی و معدنی را نسبت به آخرین بودجه‌های شرکت‌ها بهبود دهد. افزایش نرخ ارز مبادله‌ای نیز اگرچه برای برخی شرکت‌ها از جمله پتروشیمی و دارویی تاثیرات منفی دارد، اما می‌تواند سودآوری پالایشگاه‌ها را بهبود بخشد.

نظر بدهید