گزارش بورس دوشنبه ۲۲ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
265

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۸۷ واحدی به ۸۷.۸۳۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۷۵ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۴۲۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۹۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۸ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۲۵ واحد و پارس خودرو با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خوزستان با ۱۶، سرمایه گذاری غدیر با ۱۰ واحد و نفت بهران با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۹۱ میلیون و ۵۰۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۱۶۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۶ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۳، فلزات اساسی با ۱۳۰ و محصولات شیمیایی با ۱۰۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام درحالی با تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام به پیشرانی خودرویی‌ها و البته گروه فلزات اساسی روبه‌رو بود که وضعیت کلی بازار سهام حاکی از تداوم معاملات کد به کد و درون‌گروهی حقوقی‌ها و سهامداران عمده گروه‌های شاخص‌ساز بازار است. با این همه بازار سهام همچنان برای بهبود ترسیم دورنمایی واضح‌تر از اقتصاد سیاسی ایران، چشم به تابلوی معاملات دماسنج اقتصاد کلان ایران دوخته است. در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از ۱۴۷ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از ۱۷.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود. همچنین ۱۰ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان و ۲.۵ میلیون سهم ارتباطات سیار ایران به ارزش کمتر از ۴.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.

 

نظر بدهید