گزارش بورس دوشنبه ۲۹ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
356
شاخص کل بورس , وضعیت بورس امروز

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۵۸ واحدی به ۸۸.۲۶۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۵۸ میلیاردریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۵۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی ) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۰۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۵۶ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۳۳ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با۲۰، گروه مپنا با ۱۷ واحد و سایپا با ۱۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۰۲ میلیون و ۳۸۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۱۲۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۵ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فراورده های نفتی با ۲۲۶، فلزات اساسی با ۱۶۴و خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی نظاره‌گر بازار متعادل پا به پای معاملات درون‌گروهی و کدبه کد حقوقی‌ها بودند که نوسان قیمت جهانی نفت خام در روزهای اخیر باعث شد تا پالایشی‌ها پیشرو امروز بازار سهام باشند. امروز در جریان بازار نقدی سهام در حالی گروه پالایشی‌به تبع رشد روزهای اخیر قیمت نفت خام در بازارهای جهانی با اقبال خریداران اغلب حقیقی بازار سهام روبه‌رو شد که همسو با معاملات انتقالی صندوق‌های حامی نماگرهای بورس و همچنین تحرک بازارگردان‌ها این گروه روندی متعادل را در نمادهای پیش‌روی خود نظاره‌گر بود. در گروه بانک‌ها نیز انتظار سهامداران نمادهای متوقفی همچون بانک صادرات برای برگزاری مجمع و بازگشایی نماد معاملاتی پس از گذشت حدود ۲ سال در حالی لبریز شده که شنیده‌هایی از تغییرات مدیریتی در این گروه شنیده می‌شود.

 

نظر بدهید