گزارش بورس چهارشنبه۱ آذر | بهبود شاخص کل بورس

0
350
بورس تهران

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس @monitoreconomy_ir-stock-0901-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۶۴ واحدی به ۸۹.۳۳۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۲۲ میلیاردریال(۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۷۰۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۷۲۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲۵ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۹۲ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۵۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس ۲۹، پالایش نفت تهران با ۲۸ واحد و مخابرات ایران با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۹۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۳۰۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۶۵، استخراج کانه های فلزی با ۳۹۵ و فراورده های نفتی با ۲۲۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
شاخص کل بورس تهران آخرین بار در تاریخ ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۲ در بالاترین رقم به ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد رسید که پیش‌بینی می‌شود با افزایش انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی مناسب در گروه‌های پیشروی بازار به‌زودی این سقف تاریخی شکسته شود. در صورت ادامه این رونق نسبی فتح قله مزبور و ثبت یک رکورد جدید تاریخی در بورس تهران دور از دسترس نیست. در این میان تنها عامل ریسک، نااطمینانی موجود در فضای سیاسی ناشی از رویکرد آمریکا نسبت به برجام ارزیابی می‌شود. ماه گذشته هر چند معامله‌گران شاهد رشد نماگر اصلی بازار سهام بودند اما گوشه چشمی به ریسک مزبور داشتند. این امر فضای احتیاط و انتظار در معاملات سهام به خصوص در گروه‌های کوچکتر بازار را به وجود آورد. در معاملات ماه گذشته بازهم این نمادهای بزرگ بودند که زمینه رشد نماگر اصلی بازار سهام را فراهم کردند.

نظر بدهید