گزارش بورس سه‌شنبه ۲۸ آذر | صعود شاخص کل بورس

0
306

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۳ واحدی به ۹۵.۵۹۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۰۲ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۳۲۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۲۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گالایش نفت تهران با ۵۲ واحد، ایران خودرو با ۳۷ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۱، ارتباطات سیار ایران با ۲۴ واحد و پالایش نفت تبریز با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۹۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۸۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز ۲۹۲ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی با ۳۳۲، خودرو و ساخت قطعات با ۳۱۱ و فلزات اساسی با ۲۲۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملاتی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که حضور پررنگ حقیقی‌ها و اعتماد تدریجی برای جمع‌آوری سهام باعث شد، تا با وجود اصلاح قیمت سهام در گروه‌های پیش‌رویی همچون فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران و پالایشی‌ها، همچنان اقبال برای جمع‌آوری سهام وجود داشته باشد. هم زمان در گروه خودرویی‌نیز ایران‌خودرو به پشتوانه معامله‌گران اغلب حقیقی یکه‌تازی می‌کند.
خوش‌بینی نسبت به بودجه سال آینده دولت و در عین حال انتظار برای ایجاد رونق نسبی در کسب و کار، در کنار پیش‌بینی تحقق برخی انتظارها از جمله تجدید ارزیابی دارایی‌ها و همچنین افزایش نرخ ارز باعث شده تا اقبال به بازار سهام هم‌زمان با پدیدار شدن جریان‌های نه چندان قوی از جریان نقدینگی در بازار سهام همچنان در مدار صعودی قرار گیرد، بازاری که افق شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران را تا پایان سال جاری بر قله ۱۱۰ هزار واحدی پیش‌بینی می‌کند.

نظر بدهید