وضعیت بورس امروز دوشنبه ۲۰ فروردین | بهبود شاخص کل بورس

0
676

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۷۸۰ واحدی به ۹۷.۱۲۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۳۶ میلیاردریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۲.۵۱۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۴۸ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه با ۲۱۵ واحد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۸۵ واحد و فولاد خوزستان با ۹۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۷، بانک ملت با ۳۹ واحد و ایران خودرو با ۳۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و۴۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۰ هزار و ۹۴۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۵۲ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۳۰۴ نماد (معادل۸۸ %تعدادی و معادل ۹۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۶۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۲۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۶۸، خودرو و ساخت قطعات با ۳۲۴ و حصولات شیمیایی با ۲۹۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملاتی به نسبت کم‌ حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که خیز دوباره ارزهای دلار و یورو در بازار آزاد و التهاب قیمت‌ها باعث شد تا همچنان بازار سهام خیره به ویترین صرافی‌ها در آرزوی بازگشت نقدینگی امروز و فردا کند. این در حالی است که امروز به نظر می‌رسید با اجماع بازارگردان‌ها برای حمایت دستوری از نماگرهای بورس در سهم‌های پیشرو شامل فلزات اساسی، معدنی، هلدینگ‌های پتروشیمی و پالایشی‌ها، از شاخص کل بورس حمایت شد هر چند که شاخص کل هم‌وزن به عنوان نماگر اصلی این بازار همچنان با افت و عقب‌گرد مواجه است. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد اندکی بیش از ۱۳.۵ میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش بیش از ۷ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبه‌رو بود. در نماد سرمایه‌گذاری نفت و گازو پتروشیمی تأمین نیز ۶ میلیون سهم به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی روبه‌رو بود.

نظر بدهید