وضعیت بورس امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردین | افزایش شاخص کل بورس

0
1353

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۷ واحدی به ۹۵.۵۲۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۷۳ میلیاردریال (۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۳.۵۲۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۰۱ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۰ واحد، پتروشیمی پردیس با ۳۰ واحد و شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۶۷، ارتباطات سیار ایران با ۳۵ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۲۳ میلیون و ۱۰۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۱۵۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۲۸۶ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۶ نماد (معادل۸۳ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۱۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۹۵، خودرو و ساخت قطعات با ۸۸ و استخراج کانه های فلزی با ۸۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم شاهد حمایت حقوقی‌های سنتی و بازارگردان‌های آنها برای حمایت از سهم‌های پیشرو در گروه فلزات اساسی، معدنی و پالایشی‌ها بود که با پایان اصلاح قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی، امروز تقاضا در بازار اندکی تحریک شد. در گروه معدنی‌ها امروز نوسان گروه سرب و روی در حالی به چشم می‌خورد که در بازارهای جهانی قیمت آلومینیوم به بالاترین سطح خود پس از ۷ سال گذشته رسید. این اتفاق باعث شده تا این گروه امروز با اقبال خریداران سهام با وجود کنترل قیمت از سوی سهامداران عمده روبرو شود. در بورس کالا نیز نگرانی از تثبیت ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شده تا شرکت‌های صادرات‌محور که تا پیش از این به دلیل برخورداری از رانت ارز دولتی به دنبال چشیدن طعم ارز بازار آزاد بودند، با نگرانی نسبت به آینده چشم‌اندازی مبهم را برای فعالان این بازار ترسیم کنند.

نظر بدهید