گزارش بورس چهارشنبه۱۰ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
317
شاخص کل بورس , وضعیت بورس امروز

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۹۵ واحدی به ۸۷.۸۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۹۸ میلیاردریال(۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۲۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۵۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۹۷ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۸ واحد و پتروشیمی پردیس با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۴، ارتباطات سیار ایران با ۳۶ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۳۲ میلیون و ۶۳۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۸۳۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۸ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۲۹۹، خودرو و ساخت قطعات با ۲۳۱ و محصولات شیمیایی با ۱۷۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه خودرویی‌ بود که انتظار برای بازدهی بیشتر در گروه پالایشی‌ باعث شد، تا معامله‌گران حقیقی فرصتی برای جمع‌آوری سهام در این گروه با وجود سنگینی وزنه عرضه از سوی حقوقی‌ها باشد. در این میان، انتشار گزارش‌های قیمتی در بازار جهانی اوره و سایر محصولات پتروشیمی باعث شده تا علی‌رغم حجم پایین معاملات سهام، اما گروه پتروشیمی و تک‌سهم‌های آن در کانون توجه معامله‌گران قرار گیرند. در گروه اطلاعات و ارتباطات اما در حالی ادغام شرکت آسیاتک با شرکت های‌وب منتفی شده که به تازگی در این مجموعه مخابراتی، شرکت پارس آنلاین ادغام شده است. در این زمینه زمان عرضه اولیه سهام آسیاتک در بورس تهران در حالی بر سر زبان‌ها افتاده که لزوم دقت و تأمل ناظران بازار سهام بر وضعیت سودآوری این شرکت‌ها و در درآمد بادآورده آنها به طمع برخورداری از معافیت مالیاتی ضروری است.

نظر بدهید