شاخص کل بورس از ۱۱۲ هزار واحد عبور کرد!

0
1487

ناظراقتصاد: معامله گران بورس تهران امروز در حالی شاهد ثبت رکورد جدیدی برای نماگرهای بورس تهران بودند که با تقویت نسبی حجم و ارزش معاملات سهام در گروه‌های صادرات محور و ارز آور شاهد اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام بود.
در پایان معاملات امروز یکشنبه سوم تیر ماه ۹۷، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) با افزایش دو هزار و ۶۵۹ واحدی به قله ۱۱۲ هزار و ۶۰ واحدی رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۳۹ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۹۴۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و ۳۵۲ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۶۵۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش دو هزار و ۴۳۲ واحدی به رقم ۸۲ هزار و ۳۸۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش دو هزا ر و ۸۰۲ واحدی عدد ۲۲۳ هزار و ۸۴۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۸ واحدی روی رقم یک هزار و ۲۸۷ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۳۵۹واحد ، فولاد خوزستان با ۲۹۲ واحد و شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۹۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های همراه اول با ۳۴ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۱ واحد و پرداخت الکترونیک سامان کیش با ۱۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۶۹ میلیارد و ۵۶۴ تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۶۵۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۴۶۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ریل پرداز سیر، فرآوری ذغال سنگ پروده طبس، پتروشیمی فجر، رینگ‌سازی مشهد، واسپاری ملت، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده، تولید مواد اولیه داروپخش، کارخانجات داروپخش، داروسازی شهید غازی، فراورده‌های سیمان شرق، قند نیشابور، ریشمک، زغال سنگ نگین طبس، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، پتروشیمی آبادان، آلومینیوم ایران، گروه دارویی برکت از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی آبادان، دارویی لقمان، ذوب‌آهن اصفهان، مدیریت انرژی امید تابان هور، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، پخش البرز، پارس شهاب، صنایع خاک چینی ایران، زغال سنگ نگین طبس، شهد ایران بازگشایی شدند.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام شاهد تقویت قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی پس از گذشت یک استراحت مقطعی برای اصلاح قیمت‌ها بود که ثبت رکوردهای جدید برای نماگرهای بازار حاکی از تداوم اقبال برای خرید سهام دارد.

در این بین پرواز قیمت ارز در بازار غیر رسمی و همچنین یک طرفه شدن بازار آتی سکه با عدم امکان اخذ موقعیت‌های خرید گرچه فشار بر روی بازار نقدی سکه را محتمل‌تر کرده اما بدون تردید گزینه بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران مطمئن‌ترین مسیر برای مدیریت نقدینگی سرگردان خواهد بود.

بازاری که به لحاظ قدرت نقد شوندگی بالا و همچنین سهم‌های بنیادی که همسو با افزایش نرخ ارز از سودآوری بالاتری برخوردار خواهند شد، می‌تواند حرف‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاران در دوره‌های میان مدت و بلند مدت داشته باشد، در این بین مدیریت نقدینگی موجود در بازار و تلاش برای تجهیز آن از طریق بازار اولیه سهام برای هدایت به سمت تولید می‌تواند به اقتصاد شکننده کشور کمک‌های شایانی نماید.

امروز بازار سهام به اتکای گروه‌های ارز آور و صادرات محور شامل گروه فلزات اساسی، معدنی، هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی توانست با ثبت رکورد جدیدی برای شاخص کل بورس از مرز ۱۱۲ هزار واحد عبور کند، در حالیکه در گروه خودرویی‌ها نیز حجم معاملات سهام چشم‌گیر شده است.

نظر بدهید