بهترین شهرهای آسیایی برای کارآفرینی

0
2840

ناظراقتصاد: هنگامی که نام کارآفرینی می‌آید ناخودآگاه نام “سیلیکون ولی” که زادگاه شرکت هایی چون اپل و فیس بوک است، به ذهن انسان خطور می کند اما اوضاع در حال تغییر است و شرق آسیا مهد جدید کارآفرینی خواهد بود. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، یکی از پیشروترین مناطق جهان در کسب و کارهای جدید، شرق آسیاست. این مناطق به دلیل دسترسی به بازارهای در حال رشد، نیروی کار ماهر و رقابت پذیری در هزینه ها به نسبت سیلیکون ولی و سایر همتایان غربی آنها، در حال ربودن گوی سبقت از سایر نقاط هستند.

به جز هزینه‌ها، معیارهای دیگر این رده بندی شامل نگاه جامعه به کارآفرینی، در دسترس بودن جذب سرمایه گذاری و دسترسی به بازارهای محلی مد نظر قرار گرفته‌اند. از هشت شهر برتر شناسایی شده برای کارآفرینی، چهار شهر در چین قرار دارند.

این هشت شهر عبارت اند از:

۱.پکن
پایتخت چین برترین شهر برای آغاز کسب و کار جدید در آسیا معرفی شده است. این شهر میزبان ۷۰۰۰ استارت آپ و ۴۰ استارت آپ تک شاخ (شرکتی با ارزش ۱ میلیارد دلار یا بیشتر) است و فرصت ها و استعدادهای سرشاری در این ابرشهر وجود دارد. مناطق ” ژانگ گونکن” که از آن به عنوان سیلیکون ولی چین نام برده می‌شود و هم چنین “های دان” که زادگاه شرکت های مشهوری چون ” ژیائومی” و ” بایدو” هستند در این شهر قرار دارند.

۲.شانگهای
یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان که هزینه زندگی در آن مطلوب است. این شهر که در حال حاضر میزبان بیش از ۲۰۰۰ استارت آپ است، پس از پکن دومین شهر برتر در این زمینه به شمار می‌رود.

۳.شنژن
این شهر در دهه های اخیر موفق شده است از یک بندر ماهیگیری فقیر به قطب حمل و نقل چین با ۱۲.۵ میلیون جمعیت تبدیل شود. استارت آپ های موفقی چون “تن سنت” و “وان پلاس” در این شهر متولد شده‌اند. این شهر که بهشت سخت افزاری چین محسوب می‌شود، عملکرد بسیار موفقی در جذب سرمایه گذاری داشته است.

۴.هنگ‌کنگ
این بندر از سال ها پیش یکی از مراکز پیشرو در امور مالی در سطح جهانی بوده است. این شهر میزبان حدودا ۲۰۰۰ استارت آپ است و اخیرا نیز نخستین شرکت ثبت شده در آن موفق شد به جمع تک شاخ ها بپیوندد.

۵.فوکو اوکا
این شهر به لطف حمایت قاطع سوئیشیرو تاکاشیما -شهردار این شهر- توانسته است مرکز استارت آپ ها در ژاپن باشد. این شهر به افراد مبتکر برای پیاده سازی ایده هایشان ویزای شش ماهه می‌دهد و به کارآفرینان محلی نیز وام‌هایی تا مبلغ ۲۳۲هزار دلار اعطا می‌کند. این شهر دومین شهر در حال رشد ژاپن و دارای بیشترین جمعیت جوان این کشور است.

۶.توکیو
پایتخت ژاپن علیرغم عملکرد خیره کننده خود در دهه‌های قبل، از رقبای خود عقب افتاده است و سرمایه گذاری روی بخش های نوآورانه کندتر شده است. یکی از اصلی ترین مشکلات توکیو مشکل پیر شدن جمعیت این شهر است که گریبان گیر کل ژاپن شده است.

۷.سئول
این شهر خانه نیمی از جمعیت ۵۰ میلیونی کره جنوبی است و ۳۵۰۰ استارت آپ در آن و به ویژه در منطقه ” گانگ نام” فعالیت دارند. در تلاش برای ایجاد اقتصادی نوآور، دولت کره جنوبی سرمایه گذاری سنگینی روی استارت آپ ها انجام داده و حتی اخیراً نخستین وزیر استارت آپ و بنگاه‌های کوچک و متوسط خود را منصوب کرده است.

۸.تایپه
این شهر با جمعیت کمتر از سه میلیون نفر، یکی از مدرن ترین شهرهای منطقه است و از مراکز جهانی ساخت و تولیدسخت افزار و مهندسی شبکه است. دولت این کشور برای تقویت استارت آپ های این کشور، تسهیلاتی نظیر ویزا و وام برای افراد خلاق خارجی در نظر گرفته است.

نظر بدهید