تحلیل بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸

0
405

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸ را نشان می‌دهد.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم خرداد 98

در پایان معاملات بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸، شاخص کل با ۲۵۰۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۲۶۹۸۳واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۸۵ واحد افزایش به رقم ۱۶۸۴۷۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۹۸۹۱ واحد افزایش عدد ۴۴۵۹۵۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۴۷ و شاخص بازار دوم با ۲.۲۷ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۳ روز کاری بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۹۱۳۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۵۲۵۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۹۵۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳ درصد و ۱۹ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۲۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۴۹۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب حجم و ارزش کل معاملات آن با ۳۷ درصد و۳۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

شاخص کل بازار بورس در هفته دوم خرداد ۹۸

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز دوشنبه حدود یک درصد رشد کرد و برای نخستین بار در قله ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحد استقرار یافت. به این ترتیب دماسنج بورس در سومین هفته متوالی صعودی خود بیش از ۱/۱ درصد ارتفاع گرفت. بورس هفته گذشته را به‌دلیل افزایش تنش‌های تجاری بین پکن و آمریکا، ریزش بهای نفت و فلزات و جنگ تجاری جدید آمریکا با مکزیک منفی آغاز کرد.

با این حال در دو روز بعدی و در ضعف تقاضا در بزرگان کالایی، سایر گروه‌های کوچک‌تر مورد استقبال بورس‌بازان قرار گرفتند و همین امر منجر به بازگشت نماگر بازار به مدار صعودی و شتاب بیشتر شاخص کل هموزن شد. در این بین دو گروه خودرویی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

شاخص کل بورس تهران در یک هفته نیمه‌تعطیل رشد ۱/۱ درصدی را تجربه کرد. پس از افت شاخص در معاملات نخستین روز معاملاتی هفته گذشته در ادامه شاهد افزایش تقاضا در سهام شرکت‌های مختلف و حتی کالایی‌ها بودیم. گرچه همچنان نگرانی از بازار جهانی محسوس است اما ثبات نسبی قیمت‌ کالاها پس از افت شدید در هفته‌های قبل تا حدودی از شدت هراس میان معامله‌گران بازارها کاسته است.

از سوی دیگر همچنان اثر دلار و تورم بر نرخ فروش شرکت‌های مختلف رشد درآمد شرکت‌ها را به دنبال دارد که برای عمده شرکت‌ها این موضوع رشد سود ناخالص و در ادامه سود خالص به دنبال دارد. دلار به‌عنوان یکی از عوامل حمایتی قوی از سهام در یک سال گذشته مطرح بوده است و اثرات آن در قیمت سهام کاملا مشخص است. ارز به دنبال ضعف سیاست‌گذاری اقتصادی و همچنین شوک‌های سیاسی مسیر پرشتاب صعودی را در پیش گرفت، اما ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا و تنش‌های منطقه‌ای در کنار ابهام اثر تحریم‌ها بر سودآوری شرکت‌ها عامل فشار بر قیمت سهام شد.

به این ترتیب گرچه سهام در یک سال گذشته مسیر صعودی را تجربه کرده است اما میزان رشد قیمتی سهام با متغیرهای اثرگذار مانند نرخ دلار هماهنگ نبود و ریسک‌های سیستماتیک اثرات خود را بر کاهش نسبت قیمت به درآمد انتظاری بازار منعکس کردند.

در چنین شرایطی است که همچنان سهام شرکت‌های کالایی با نسبت قیمت به درآمد کمتر از ۴ معامله می‌شوند و این در حالی است که با سطوح کنونی نسبت قیمت به درآمد این شرکت‌ها با میانگین تاریخی کل بورس تهران و همچنین رویه تاریخی نسبت قیمت به درآمد سهام شرکت‌ها فاصله چشمگیری دارد.

ریسک‌های ناشی از بازار جهانی

در کنار ریسک‌های سیستماتیک کارشناسان به ریسک‌های ناشی از بازار جهانی و احتمال افت قیمت‌ کالاها به دنبال رکود فراگیر در اقتصاد جهانی در قیمت سهام در بورس تهران اشاره می‌کنند. همچنین بالا ماندن نرخ سود در بازارهای رقیب و بدون ریسک نیز مورد توجه است. بالا ماندن نرخ تورم انتظاری در جامعه اثر خود را در نرخ‌های بالای سود منعکس کرده است. در این میان اخزاها سود بیش از ۲۰ درصد را دارا هستند و همچنان بانک‌هایی وجود دارند که برای نجات از بحران‌های سنگین خودساخته حاضر به پرداخت سودهای بالاتر از عرف به سپرده‌گذاران هستند و این موضوع نیز در قیمت سهام باید در نظر گرفته شود.

شاید در بررسی عمیق‌تر نسبت قیمت به درآمد سهام بتوان علل نوسان قیمتی سهام را بیشتر درک کرد. در حالی‌که با وجود تحریم‌ها از شدت تنش‌های منطقه‌ای کاسته شده است و همچنین اثر تحریم‌ها در سودآوری شرکت‌ها تا حدود زیادی مشخص شده است شاید بتوان شدت لحاظ ریسک‌های سیستماتیک بر قیمت سهام را کاهش داد.

در وضعیت مبهم لحاظ نسبت قیمت به درآمد کمتر از ۴ (با توجه به وضعیت گنگ اثر متغیرها بر سودآوری شرکت‌ها) شاید تا حدودی منطقی بود اما در شرایط کنونی تا حدود زیادی از میزان ابهام کاسته شده است، اگر به تدریج از تصورات پیشین فاصله گرفته نشود احتمال رشد محسوس دیگری(تکرار رویه یکساله ‌اخیر) وجود خواهد داشت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

ماه مه ماه سختی برای بازارهای مالی بوده و به جز بازار اوراق قرضه، سایر بازارهای مالی سقوط کرده‌اند. با شروع ماه ژوئن چین گفته که به دنبال جنگ تجاری نیست اما از جنگ تجاری هم ترسی ندارد. چین تحقیقاتی را علیه شرکت آمریکایی FedEx هم شروع کرده است. گفته می‌شود که این شرکت مرسولات پستی را به آدرس‌های درست ارسال نکرده است، که احتمالاً مرسولات مربوط به شرکت Huawei بوده که به آمریکا باز گردانده شده‌اند.

تحلیلگران بر این باورند که تنش‌های تجاری ریسک مهمی برای بازار است که روز به روز بر شدت آن افزوده می‌شود. در حال حاضر سرمایه‌گذاران بیشتر از این که به دنبال خرید دارایی ریسکی باشند، می‌خواهند از سرمایه خود محافظت کنند. در همین حال کشور هند هم به تنش‌های تجاری افزوده شده است.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم خرداد 98

نظر بدهید