گزارش بورس شنبه ۱۱ آذر | روند صعودی شاخص کل بورس

0
356

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۴۴ واحدی به ۹۱.۲۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۵۸۰ میلیاردریال( ۲.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۵۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد، پتروشیمی فناوران با ۲۹ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین ۲۴، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۱۳ واحد و پتروشیمی پردیس با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۰ میلیون و ۷۹۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۸۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۹، محصولات شیمیایی با ۱۱۳ و فرآورده های نفتی با ۱۰۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد پایان استراحت کوتاه نماگرهای خود با سبزپوش شدن دسته‌جمعی این نماگرها روبه‌رو شد که حجم معاملات سهام در کلیت بازار روندی متعادل و نه چندان چشمگیری را به نمایش گذاشت. در این بین، تحرک بازارگردان‌ها و صندوق‌های توسعه و تثبیت بازارهای سرمایه در گروه‌های پیش‌رو از جمله پالایشی‌ها و فولاد مبارکه باعث شد تا شاخص کل بورس به پشتوانه لیدرها سبزپوش باشد. حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی در حالی قابل اتکا نیست که همچنان شرکت های کوچک و برخورداری از سهام شناوری پایین به ویژه در گروه‌های متأثر از قیمت‌های جهانی و ارز با اقبال خریداران کم‌تعداد سهام روبه‌روست، بازاری که با ناامید شدن با ورود پول تازه به بازار علی‌رغم رکوردشکنی شاخص کل بورس، تنها به بودجه‌های برآوردی سال آینده شرکت‌ها دلخوش کرده است.

نظر بدهید