گزارش بورس دوشنبه ۲۰ آذر | تقویت شاخص کل بورس

0
341

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | تقویت شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۵۳ واحدی به ۹۱.۵۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۳۳ میلیاردریال(۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۳۵۳ میلیارد ریال (تقریبا ۳.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۹۸۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۳ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۶۵ واحد و ایران خودرو با ۵۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران ۴۰، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۳۴ واحد و گروه مپنا با ۳۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۷۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۸۶۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰۱درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات با ۹۸۰، خودرو و ساخت قطعات با ۴۴۹ و استخراج کانه های فلزی با ۳۰۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران هم‌زمان با افزایش انتظار برای تعدیل سود در برخی نمادها شاهد تحرک دوباره بازارگردان‌ها در گروه‌های پیشرو از جمله معدنی‌ها، فولادسازان و البته خودرویی‌ها بود، هرچند که تک‌سهم‌های پالایشی نیز در این بین حضور داشتند. هم‌زمان در نماد ایران‌خودرو در حالی بیش از ۵۲ میلیون سهم در سقف کامل نوسان مثبت قیمتی معامله شد که این سهم با صف خرید بیش از ۱۳ میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در گروه معدن نیز دوقلوهای سنگ‌آهنی در حالی شاهد معاملاتی متعادل در دامنه نوسان مثبت قیمتی بودند که افزایش ۱۶.۶ درصدی بهره مالکانه معادن در لایحه پیشنهاد‌ی دولت به مجلس، محل چالش میان معامله‌گران قرار گرفته است. هم‌زمان فولاد مبارکه نیز امروز همپای بازارگردان این سهم برای معاملات درون‌گروهی شاهد حجم معاملات ۴۸ میلیون سهمی در دامنه مثبت نوسان قیمتی بود.

نظر بدهید