وضعیت بورس امروز شنبه ۱۲ اسفند

0
222

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۵۷۳ واحدی به۹۷,۳۸۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵,۶۱۱ میلیاردریال (۳,۸۶۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲,۷۲۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱,۸۵۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲,۶۰۷ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۱ واحد، پتروشیمی پردیس با ۱۶ واحد و سایپا با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲۴، پالایش نفت اصفهان با ۶۴ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۵۶۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۷۵ هزار نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۵.۶۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۳ نماد بورسی، امروز ۲۹۶ نماد (معادل ۸۶ % تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۸۵، فلزات اساسی با ۱۷۳ و سرمایه‌گذاری‌ها با ۱۶۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در آستانه موعد تسویه معاملات اعتباری شرکت‌های کارگزاری و انتظار برای افزایش حجم فروش سهام در آخرین روزهای معاملاتی باقیمانده تا پایان سال، شاهد ریزش قیمت سهام درگروه‌های پیشرو به‌ویژه گروه فلزات اساسی و معدنی و البته پالایشی‌ها بود. دلیل بنیادی غلبه فروشندگان سهام بر خریداران در این گروه‌ها اقدام رئیس‌جمهور آمریکا برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات آلومینیوم و فولاد از کشور چین عنوان شده است. این اقدام در بازارهای جهانی اگرچه باعث ریزش قیمت‌ها ۲.۵ دلاری قیمت هر تن آلومینیوم شد، اما چشم‌انداز تقاضا در سال میلادی جاری و از یک سو حجم انبارهای بورس‌های جهانی در کنار تقاضای عمده برای برخی کالایی‌ها ازجمله مس و آلومینیوم در صنایع خودروسازی هیبریدی حاکی از گرایش قیمت‌ها با شیب صعودی است. بر اساس این گزارش انتظار می‌رود، طی هفته جاری با پایان دوره تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها همچون سنت همیشگی آخرین روزهای پایانی سال توأم با انباشت تقاضا به‌ویژه در تک‌سهم‌ها و شرکت‌های حاضر در بازار دوم بورس همراه باشد.

نظر بدهید