هفته رکورد‌زنی بورس تهران

0
397

ناظراقتصاد: هفته جاری، هفته رکورد‌زنی‌های متعدد در بورس تهران بود.در جریان معاملات این هفته نماگر اصلی این بازار از قله تاریخی عبور کرد و برای اولین بار در طول فعالیت خود وارد کانال ۹۰ هزار واحدی شد. نماگر بورس تهران پیش از این در تاریخ ۱۵ دی ۹۲ در سطح ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحدی قرار داشت. این سطح بیشترین میزان شاخص سهام (تا پایان معاملات هفته گذشته) در طول فعالیت بورس تهران به شمار می‌رفت. پس از آن تاریخ شاخص کل بورس تهران طی چهار سال فعالیت نتوانست دوباره به این سطح دست یابد.پس از چهار سال انتظار اما در اولین روز از هفته جاری نماگر بورس تهران با عبور از این قله تاریخی وارد کانال ۹۰ هزار واحدی شد و یک رکورد تاریخی را ثبت کرد. از طرفی داد‌و‌ستدها در بورس تهران رونق چشمگیری پیدا کرد و نگاه اکثر فعالان عرصه اقتصادی کشور به بورس معطوف شد. بازدهی بورس تهران از ابتدای سال حالا به حدود ۴/ ۱۷ درصد رسیده است. بر این اساس، بورس پربازده ترین بازار سرمایه‌گذاری کشور از ابتدای سال جاری به شمار می‌رود.از جمله دلایلی که موجب رشد عمومی‌ قیمت‌ها در بورس تهران شد، می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی، سطح مطلوب قیمت‌ها در بازارهای جهانی و رشد نرخ دلار اشاره کرد.

بازار‌های جهانی
عمده کارشناسان رشد قیمت‌ها در بازار‌های جهانی را مهم‌ترین‌ محرک رشد بورس در سال جاری ارزیابی می‌کنند. بیش از نیمی از شرکت‌های فعال در بورس تهران به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به روند قیمت جهانی کالاها وابسته‌اند. از ابتدای تابستان سال جاری قیمت فلزات در بازارهای جهانی در یک روند صعودی نسبتا چشمگیری حرکت کرد. این روند همچنان ادامه دارد.

نرخ دلار
افزایش چشمگیر ارزش دلار در برابر ریال در دوره‌های مختلفی از سهام شرکت‌های بورسی حمایت کرده است.در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۱ با سه برابر شدن ارزش دلار وضعیت بورس تهران نیز به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و یکی از پررونق ترین دوران بورس رقم خورد.از ابتدای تابستان سال جاری نرخ این ارز در مسیر صعودی حرکت کرد. این افزایش نرخ برای صنایع صادرات محور بازار سهام (به دلیل افزایش درآمد ریالی)به شمار می‌رود. تحت تاثیر این موضوع نیز تقاضای سهام در بورس تهران افزایش یافت.

کاهش نرخ سود بانکی
در شهریورماه سال جاری، بانک مرکزی ابلاغیه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری ارائه داد که مطابق آن نرخ سود برای سپرده‌های یکساله ۱۵ درصد و برای سپرده‌های روز شمار ۱۰ درصد تعیین شده بود. بورس در ابتدا به این ابلاغیه واکنش نشان نداد. دلیل آن به هر بار ناکامی بانک مرکزی از کاهش این نرخ بر‌می‌گشت. رفته‌رفته اما بانک مرکزی عملی شدن کاهش این نرخ را به‌صورت جدی تری پیگیری کرد کم‌کم نشانه‌های کاهش نرخ سود سپرده‌ها در بورس هویدا شد.

نظر بدهید