بیت کوین، رایج‌ترین ارز دیجیتال

بهمن خداپناه

0
534

ناظر اقتصاد: در گزارش پیش رو، به بررسی مفهوم ارز دیجیتال پرداخته و تفاوت آن را با سایر ارزهای موجود مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در سال ۲۰۰۸ سیستم بانکداری جهانی به مرز ورشکستگی رسید و کشورهای مستقل به‌ منظور نجات دادن اقتصاد جهانی مجبور به خریدن بانک‌های ورشکسته و دادن وام‌های بدون بهره و یا با بهره‌های نزدیک به صفر شدند. این پروسه حدود ۶ سال طول کشید و راهکارها بیشتر متمرکز بود بر سه مورد به شرح ذیل:

blueدادن مشوق‌های محدود از طریق صرف هزینه‌های زیربنایی نظیر قانون سرمایه‌گذاری مجدد و احیای آمریکا در سال ۲۰۰۹

blueحمایت از صنایع زیست پایدار و فعال در زمینه‌ی فناوری ارتباطات و اطلاعات برای ایجاد رشد مجازی جدید در اقتصاد دیجیتال که برخی از آنها وابسته به مورد اول بودند.

blueچاپ پول توسط بانک‌های مرکزی هر کشور با نرخ بهره پایین. آمریکا و انگلیس در سال ۲۰۰۹ و ژاپن در سال ۲۰۱۲ در مقیاس وسیع و نهایتاً اتحادیه اروپا به رغم مخالفت آلمان در اوایل سال ۲۰۱۵ این اقدام را عملی کردند.

واکنش‌ها به نجات بانک‌ها

واکنش‌ها به نجات بانک‌ها توسط دولت‌ها متفاوت بود. برخی در مخالفت با این سیاست اقدام به سرمایه‌گذاری در طلا یا ملک نمودند که باعث افزایش نرخ آنها تا ۳۵۰ درصد نسبت به قیمت آن در اواخر سال ۲۰۰۶ شد.

برخی دیگر نیز عکس العمل‌های شدیدتری داشتند نظیر ایسلند که تمام بانک‌هایش را ورشکسته اعلام کرد و ارزش پول خود را به‌شدت کاهش داد. سیاست‌های بعدی ایسلند موجب شد، تا جامعه در رکود شدیدی قرار گیرد.

بیت کوین، رایج‌ترین ارز دیجیتال

در ژانویه ۲۰۱۱ شخصی بنام راس اولبریکت بازاری آنلاین و از هر لحاظ منحصربفرد به نام جاده ابریشم را راه اندازی کرد که تنها بر روی دارک نت قابل دسترس بود که خرید و فروش‌های روی این وبسایت به خصوص در مورد کالاهایی که بر روی ebay وجود نداشت از طریق ارز رمزنگاری شده‌ای بنام بیت کوین انجام می‌شد که به خریدارها اجازه می‌داد ناشناس بمانند.

اگرچه این وبسایت نهایتاً بسته شد و صاحب آن نیز مجرم شناخته شد اما محبوبیتی که نصیب بیت کوین شد باعث شد جامعه آن را به عنوان نشانه‌ای قوی از ظهور اقتصاد دیجیتال بپذیرد. شخصیت‌های مشهور شروع به سرمایه‌گذاری در بیت کوین کردند و شخصیت‌های علمی شروع به نوشتن مقالات متعددی در مورد این ارز کردند.

مفهوم ارز رمزنگاری شده

اگرچه ارزهای رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای سرمایه‌گذاری و سودآوری رواج یافته‌اند اما اساساً در قیاس با پرداخت سنتی از طریق ارز رایج روشی جایگزین برای پرداخت هستند.

معروف‌ترین این ارزها بیت کوین می‌باشد که توسط شخص یا گروهی برنامه نویس ناشناس با عنوان ساتوشی ناکاموتو مفهوم اولیه آن در سال ۲۰۰۸ ارایه گردید تا تبادلات مالی شخص به شخص را آسان و نیاز به متمرکز بودن و مقامات نظارتی را حذف نماید (Nakamoto, 2008).

بیت کوین، رایج‌ترین ارز دیجیتال

تفاوت ارز دیجیتال با ارز مجازی

طبقه‌بندی این ارزها به عنوان ارز دیجیتال یا ارز مجازی خود امروزه موضوعی بحث برانگیز است. برای تمیز دادن این دو مفهوم افزودن پسوند اقتصاد به الفاظ دیجیتال و مجازی تاحدودی می‌تواند مشکل را حل نموده و مفاهیم را تبیین نماید.

اقتصاد دیجیتال تمام تجارت‌ها، افراد و خدماتی را توصیف می‌کند که در یک حالت دیجیتال فعالیت می‌کنند. این تجارت‌ها می‌توانند آنلاین باشند و یا خدمات ساخت نرم افزار باشد. در مقابل، اقتصاد مجازی عبارتند از اقتصاد غیر واقعی همانند اقتصادهای خرد درون بازی فارم وایل یا اجتماعات دنیای وارکرف.

از این رو تفاوت بین ارز مجازی و ارز دیجیتال نیز با همین روش قابل درک است. ارزهای دیجیتال در واقع نماد غیرفیزیکی همان ارزهای رایج هستند و ارزهای دیجیتال نماد سرمایه های آنلاین هستند که تنها در دنیای دیجیتال ارزش گذاری می شوند و نه خارج از آن.

مثال بارز ارز مجازی همان اعتبارات فیس بوک است که برای تبلیغات و بازی‌های درون پلتفرمی استفاده می‌شوند. در این مثال ارز رایج در فرم دیجیتال آن بایستی تبدیل به ارز مجازی شود و نکته قابل توجه در این حالت گردش یک‌طرفه پول می‌باشد، زیرا توسط اعتبارات فیس بوک شما امکان خرید ماشین نخواهید داشت. بنابراین ارزش ارز مجازی تنها درون پلتفرمی است که در آن شکل گرفته است. در واقع ارز دیجیتال نماد دیجیتال یک سرمایه فیزیکی است مانند پولی که در کیف پول پی پال و یا در حساب بانکی آنلاین شماست که بوسیله آن اعتبارات فیس بوک خریداری می‌کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بارز این دو ارز سطح متمرکز بودن و مالکیت آن است. درحالی‌که ارز دیجیتال تحت مالکیت و کنترل بانک‌‌های مرکزی و حکومت‌ها می‌باشد، ارز مجازی غیرمتمرکز بوده و می‌تواند توسط هر شرکتی همانند فیس بوک یا سازندگان اپلیکیشن‌ها و افراد ساخته شوند.

به طور عام، ارزهای رمزنگاری شده را نمی‌توان در هیچ‌کدام از این دو گروه دسته‌بندی کرد چرا که شباهت‌هایی به هر دو گروه دارد. از آن جهت به ارزهای دیجیتال شباهت دارند که غیرمتمرکز هستند و تحت مالکیت و کنترل هیچ بانک یا دولتی نیستند و وابستگی به هیچ ارز رایجی به عنوان سرمایه پشتیبان ندارند. اما همانند ارز دیجیتال می‌توان از آن‌ها برای خرید کالای واقعی نظیر اتومبیل استفاده کرد.

بسیاری از ارائه‌دهندگان محصولات در حال حاضر پرداخت با بیت کوین یا برخی ارزهای رمزنگاری شده دیگر را جهت خرید محصولات‌شان می‌پذیرند. همچنین ارزهای رمزنگاری شده محدود به پلتفرم یا نرم افزار خاصی نیستند و همین امر تنظیم مقررات را برای ارزهای رمزنگاری شده سخت کرده است.

در حال حاضر برخی کشورها نظیر سوئیس و ژاپن ارز دیجیتال را به عنوان روش پرداخت قانونی پذیرفته‌اند در ذیل خلاصه‌ای از تفاوت‌های ارز رمزنگاری شده با فلزات گرانبها و پول‌های رایج ارایه گردیده است:

جدول ۱. مقایسه ارز پولی با ارز رمزنگاری شده و فلزات گرانبها به عنوان کالا

فلزات گرانبها

ارز رمزنگاری شدهارز پولی رایج

موجود در طبیعت

ساخته شده توسط کامپیوتر

چاپ شده توسط دولت‌ها و بانک‌ها

کمیاب

تعداد محدود و معینتعداد نامحدود و قابل تولید در هر زمان توسط دولت‌ها
تبادل فیزیکیتبادل دیجیتال

تبادل فیزیکی

موجود بصورت فیزیکیموجود به شکل کدهای عمومی و خصوصی

موجود به شکل سکه یا پول کاغذی

غیرمتمرکز، قابلیت تغییر قیمت توسط شرایط بازار وجود داردغیرمتمرکز و غیر قابل کنترل توسط دولت‌ها یا اشخاص

متمرکز و تحت کنترل بانک‌ها و قانون

مزایای اصلی ارزهای رمزنگاری‌شده

اگرچه می‌توان گفت که ارزهای رمزنگاری شده بویژه بیت کوین در مجامع تکنولوژیک شناخته شده‌تر هستند اما همچنان راه طولانی برای شناخت عمومی‌تر در پیش دارد با توجه به این نکته که در کل دنیا در حال حاضر تنها ۱۱ میلیون آدرس کیف پول وجود دارد و این خود نشان‌دهنده قرار داشتن در مراحل اولیه فرآیند پذیرش و اقبال عمومی می‌باشد. برخی از مزایای این ارز و دیگر ارزهای رمزنگاری شده که موجب محبوبیت آن‌ها در میان مردم شده عبارتند از:

blueشفافیت: تمام تراکنش‌ها به صورت عمومی قابل مشاهده و تأیید در دفتر حسابرسی الکترونیکی به نام بلاکچین هستند که شفافیتی را ارائه می‌دهد که قبلا تجربه نشده است.

blueایمنی: بیت کوین نسخه ۲۵۶ بیتی الگوریتم هش امن را به کار می‌گیرد که پروتکلی رمزنگاری شده و طراحی شده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا می‌باشد. این پروتکل یکپارچگی بلاکچین را نه تنها حفظ می‌کند بلکه برای امضا و ایمن‌سازی کیف پول‌های بیت کوین نیز استفاده می‌گردد.

blueهزینه پایین تراکنش: از لحاظ تئوری تمامی تراکنش‌های بیت کوین بایستی رایگان باشد اما معمولاً هزینه‌ای لحاظ می‌گردد که در صرافی‌های دیجیتال مختلف متفاوت می‌باشد و به عنوان مشوق به معدن کاوها داده می‌شود و رابطه مستقیمی با سختی معدون کاوی دارد. حتی با لحاظ این هزینه‌ها، بیت کوین نسبت به روش‌های پرداخت سنتی با میزان ۱% تا ۵% مبلغ کل تراکنش هزینه‌های بسیار پایین‌تری دارد.

blueناشناس ماندن: در تئوری بیت کوین و صاحب آن ناشناس است. اگرچه این خصوصیت بیت کوین می‌تواند در کاربردهای غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرد اما بر اساس آخرین تحقیقات تنها ۱% از تراکنش‌های بیت کوینی به این امور اختصاص یافته که در قیاس با سایر ارزهای پولی قابل صرف نظر کردن است.

blueانعطاف پذیری و مقاوم بودن: بیت کوین غیرمتمرکز است بدین معنا که هیچ مقام و سازمانی مسئول چاپ و تولید آن نیست و نمی‌تواند مورد حمله یا هجوم قرار گیرد و یا ساقط گردد.

blueمحرک خلاقیت در آینده: تولید و معرفی ارزهای رمزنگاری شده به‌ویژه بیت کوین باعث ایجاد خلاقیت و تغییر در نگاه انسان‌ها به پول و نظام بانکداری شده است که خود مسیر را برای خلاقیت‌ها و ابتکارات آینده در این خصوص باز می‌گذارد.

تفاوت ارز دیجیتال با پول رسمی

طرفداران ارز دیجیتال به بسیاری از مزایای فناوری بلاکچین و ماهیت غیرمتمرکز سکه‌هایی که تحت این زیرساخت قرار دارند اشاره می‌کنند. از نظر فناوری صرف، چنین بلاکچین‌هایی می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. اما به نظر می‌رسد بسیاری از مردم گمان می‌کنند ارزهای دیجیتال عملکرد بهتری نسبت به پول‌های رایج فعلی خواهند داشت.

سکه‌های رمزنگاری شده دقیقا نشان‌دهنده‌ همان چیزی هستند که پول رسمی نشان می‌دهد: اندازه‌ بدهی قابل دریافت از مردم دیگر. بنابراین انباشت ارز دیجیتال توسط هر نهاد، قدرت آن نهاد را برای دریافت بدهی از جامعه افزایش خواهد داد.

در حال حاضر، برخی ممکن است ادعا کنند که ارزهای دیجیتال بهتر از پول رسمی هستند چرا که مستعد تورم نیستند. این هم اشتباه است. ارزهای دیجیتال نیز مانند پول رسمی مستعد تورم هستند. اما برخلاف پول رسمی که دارای نرخ تورم موجودی است، ارز دیجیتال مستعد تورم ارزش است. در عمل، این‌ها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند: هر دو مقدار بدهی جامعه را افزایش می‌دهند.

برای مثال، ارزش بیت‌کوین در بسیاری از موارد در مقایسه با دلار آمریکا اندازه‌گیری می‌شود. این قیمت به عنوان تغییرات تقاضا تغییر می‌کند. بنابراین، ارزش بیت‌کوین در هر زمان، بی‌معنی است زیرا به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

هر کسی که تصور می‌کند ارزهای دیجیتال احتمالا به زودی جایگزین پول رسمی خواهند شد، به نوعی سطحی‌نگر است. زیرا این واقعیت را که ارزش‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری شده بدون مقایسه با پول‌های رسمی بی‌نهایت دشوار است نادیده گرفته است.

در ادامه سیر تکامل بیت کوین به عنوان یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال بیان می‌شود و سپس ۲ دیدگاه در مورد بیت کوین بررسی خواهد شد که آیا بیت کوین پول است یا دارایی مالی؟

بیت کوین، رایج‌ترین ارز دیجیتال
شکل ۱. بیت کوین و تکامل پول

در ادامه به تفاوت‌های دلار، طلا و بیت کوین در قالب جدول ۲ می‌پردازیم:

جدول ۲. تفاوت‌های دلار، طلا و بیت کوین

شرح

دلارطلابیت کوین

قابلیت خرج کردن

داردابتدا باید تبدیل شودنیازمند کد QR
ناشناس بودنبه صورت نقدی ناشناس اما در کارت نهناشناس

هیچ اسم و آدرسی لازم نیست

تاخیر انتقال

به نظر فوری ولی ۳ الی ۷ روز برای انتقال بین واسطه های پرداختحمل با ماشین‌های سنگینتقریبا فوری
کارمزد تراکنشدر انتقال آنلاین بلهحق ذخیره‌سازی و هزینه تبدیل

نسبت به استخراج کننده و زمان انتقال زیاد نیست

غیر قابل جعل بودن

قابل جعل و چاپ غیر مجازقابل جعلغیر متمرکز و غیر قابل جعل
امنیت بالا در برابر سرقتحتی از بانک های بزرگ هم سرقت می‌شودسرقت بسیار بسیار زیاد

با کیف پول کاغذی یا سخت افزاری سرقت تقریبا غیرممکن است

متن باز بودن

به هیچ عنوان برای پول های سنتی امکان پذیر نیستانحضار آن متعلق به مردم نیست۱۰۰ درصد
دوامساخته شده از کاغذفلز نرم

خیلی زیاد

ثبات تورم

به هیچ وجهذخایر آن محدود است۱۰۰ درصد
پرداخت غیر قابل بازگشتبعضی اوقات بازرگانان را به دردسر می‌اندازدزیر نظر قانون است

غیر ممکن

تقسیم پذیر

کمبه وزن های مختلفیک بیت کوین می‌تواند به صد میلیون واحد تقسیم شود
کمیاب بودنقابل چاپسختی استخراج – منابع محدود

سختی استخراج – منابع محدود

کاربردهای غیر پولی

صنایع مختلف مثل جواهر سازی الکتریکی و …سرویس Proof of Existence
درخششکثیف مثل زبالهبسیار درخشان

فیزیکی نیست

جمع‌بندی

در این گزارش نگاهی اجمالی به تاریخچه ارزهای دیجیتال (با محوریت بیت کوین) داشتیم. بررسی‌ها نشان دهنده این واقعیت است که بیت کوین دارای ویژگی‌هایی است که اجازه می‌دهد به عنوان پول عمل کند و آن را به یک روش پرداخت مفید تبدیل کند.

به عبارت دیگر، بیت کوین، حتی قابل استفاده برای معاملات بین‌المللی نسبتا آسان است. با این حال، جنبه‌های دیگر بیت کوین، از جمله مشکلات امنیتی و نوسان قیمت‌های متغیر آن باعث می‌گردد کارایی پول را نداشته باشد. از طرفی ارزش پول توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. درحالی‌که تقاضا برای بیت کوین به دلیل آن‌که مردم بر روی ارزش آینده خود حدس می‌زنند، افزایش یافته است، عرضه بیت کوین در حال رشد است که با نرخ غیر قابل انعطاف از پیش تعیین شده رشد کند.

همچنین ویژگی‌های بیت کوین به عنوان یک دارایی مالی علاقه بسیاری را به خود جلب کرده و پتانسیل زیان مالی را ایجاد کرده است. در حالی که خط بین پول و دارایی مالی روشن نیست، اقدامات مردم اغلب نقش دارایی در اقتصاد را نشان می‌دهد. اخیرا، هیجان در اطراف بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری مالی و نه استفاده از آن به عنوان پول برای خرید کالا و خدمات بیشتر شده است.

نظر بدهید